Ολυμπιακός: Ο Σλούκας “εκτέλεσε” την Εφές στην παράταση

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αναντολού Εφές, σε ένα ματς που “έσπασε” καρδιές και έκρινε ο Κώστας Σλούκας με το νικητήριο καλάθι του στην παράταση.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν μία σπουδαία νίκη σε ένα ματς θρίλερ κόντρα στην Αναντολού Εφές με 87-85 στο ΣΕΦ,  για την 26η αγωνιστική της Euroleague. Ο Κώστας Σλούκας ήταν αυτός που καθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα, καθώς πέτυχε το νικηφόρο καλάθι στην παράταση.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν στην αρχή της αναμέτρησης με αποφασιστικότητα και είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο. Η αντίδραση από την Εφές ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε και ισορρόπησε το σκορ. Το υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν ένα αληθινό και ενδιαφέρον ντέρμπι. Αυτό αποδείχθηκε και στο γεγονός πως οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και χρειάστηκε να πάνε στην παράταση. Ο Κώστας Σλούκας χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό, καθώς πέτυχε το νικηφόρο καλάθι, με τους Πειραιώτες να πανηγυρίζουν τη νίκη με 87-85.

Ο Κώστας Σλούκας πέρα από το καλάθι νίκης είχε 23 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ όντας ο κορυφαίος του γηπέδου. Ο Ντόρσεϊ πρόσθεσε 19 πόντους και ο Βεζένκοφ 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Εφές τρομερός ήταν ο Μίσιτς, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και 13 ασίστ (ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στις ασίστ). Ο Λάρκιν πρόσθεσε 11 πόντους, ενώ ο Μπομπουά 13.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με συγκρατημένη ενέργεια με το σκορ να μένει στην ισοπαλία και το 8-8 (4′). Ο Τάιλερ Ντόρσει με το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα διαμόρφωσε το σκορ σε 15-12 υπέρ της ομάδας του (7′). Ο εξαιρετικός για ακόμη μία αναμέτρηση Σάσα Βεζένκοφ, έπειτα από το τρίτο του εύστοχο καλάθι, έκανε το 21-15 (9′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να παραμένει στο 26-17.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ίδιο αέρα, όμως οι Τούρκοι βρήκαν απαντήσεις στα τέλη της περιόδου και μείωσαν στον έναν πόντο διαφορά, 37-36 (18′). Το ημίχρονο διαμορφώθηκε σε 42-41, έπειτα από το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος τιμώρησε την κακή άμυνα του Σέιν Λάρκιν.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι αρκετά καλοί έξω από τη γραμμή του τρίποντου και με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων, προσπάθησαν να κρατήσουν τα ηνία της αναμέτρησης, 50-45 (24′). Το σημαντικότερο βήμα για να πάρει το πάνω χέρι η Εφές το έκανε με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, όπου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 61-61 και να δώσει νέα αφετηρία στον αγώνα.

Οι Τούρκοι φάνηκαν να είναι αποφασισμένοι να θέλουν να κάνουν την ανατροπή και με συγκεντρωμένο μπάσκετ, έφτασαν να προηγούνται με 68-71 (34′). Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν προβάδισμα στο πιο κομβικό σημείο της αναμέτρησης, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να μένει στο 75-75, έπειτα από άστοχη προσπάθεια του Ντόρσεϊ να τελειώσει το ματς.

Η παράταση ήταν ένα πραγματικό “θρίλερ” με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς, όμως ο Κώστας Σλούκας δεν μπόρεσε να αφήσει την ομάδα του να χάσει και με μία εξαιρετική προσποίηση και με ένα εύστοχο σουτ, έβαλε την υπογραφή του στην τεράστια νίκη του Ολυμπιακού με 87-85.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75, 87-85 παρ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):Ντόρσεϊ 19 (2/5 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Φαλ 10 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 23 (4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 1 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (3/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 6 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 11 (0/3 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπομπουά 13 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σίνγκλετον 4, Μπράιαντ 3 (1/2 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Μορμάν 11 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Πλάις 14 (3 ριμπάουντ), Μίτιστς 12 (1/7 τρίποντα, 13 ασίστ), Ντάνστον 9, Σίμον8 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: δίποντα, τρίποντα, βολές, ριμπάουντ (αμυντικά – επιθετικά), ασίστ, κλεψίματα, μπλοκ, λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: δίποντα, τρίποντα, βολές, ριμπάουντ (αμυντικά – επιθετικά), ασίστ, κλεψίματα, μπλοκ, λάθη