Ολυμπιακός-ΟΦΗ: Νίκησε και βλέπει Τούμπα

Νίκησε τον ΟΦΗ ο Ολυμπιακός και τώρα βλέπει ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 τον ΟΦΗ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη, παρά τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες και τις επεμβάσεις του Μανδά.

Τα γκολ των Πειραιωτών σημείωσαν ο Σεντρίκ Μπακαμπού στο 40’ και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 76’. Ενώ οι Κρητικοί προηγήθηκαν με τον Νουά Ντικό στο 19’.

Οι Πειραιώτες φτάνουν τους 42 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύουν στη Θεσσαλονίκη όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά ενόψει της συνέχειας.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Παπασταθόπουλο, Ρέτσο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ στον άξονα, Γκάρι Ροντρίγκες, Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες μεσοεπιθετικά και Μπακαμπού στην κορυφή.

Από την άλλη, με 3-5-2 παρέταξε τον ΟΦΗ ο Βάλντας Νταμπράουσκας, με τον Μανδά στο τέρμα, Βούρο, Πασαλίδη, Διαμαντή τριάδα στην άμυνα, Λάρσον, Τοράρισον στα άκρα, Ντιουσέ, Περέα, Τοράλ στο κέντρο και οι Τζου, Ντίκο στην επίθεση.

Στο 6ο λεπτό, ο Χάμες εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Ρέτσος έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Περέα παρενεβλήθη και παραχώρησε νέο κόρνερ.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 19’ όταν ύστερα από αντεπίθεση, ο Τοράρινσον μπήκε από αριστερά στην περιοχή, γέμισε για τον Ντίκο, ο οποίος βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας, πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 26ο Ροντινέι έβγαλε σέντρα από δεξιά, με τον Μανδά να διώχνει προ του Μπακαμπού.

Στο 29’ ο Χάμες σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, με τον Μανδά να αποκρούει με δυσκολία. Στη συνέχεια της φάσης, Χουάνγκ έκανε προσποίηση πάνω στον Τοράρινσον μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 38’ ο Τζου βγήκε μόνος του και προσποιούμενος στον Πασχαλάκη σκόραρε, αλλά από την αρχή της φάσης ήταν εκτεθειμένος και δεν υπήρξε γκολ.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 40’, όταν με εκτέλεση φάουλ του Χάμες Ροντρίγκες από δεξιά, ο Μπακαμπού έπιασε ωραία κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 44’ ο Χάμες εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να βρίσκει στο τείχος και να καταλήγει κόρνερ. Ενώ στο 45’ ο Μπιέλ σούταρε από μακριά, με τον Μανδά να αποκρούει στην αριστερή του γωνία. Και λίγο μετά, ο Εμβιλά έκανε γυριστό σουτ, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 48’ ο Γκάρι Ροντρίγκες μπήκε μόνος του στην περιοχή, σούταρε από πλάγια θέση, με τον Μανδά να αποκρούει.

Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Εμβιλά γέμισε στην περιοχή, ο Μπιέλ πλάσαρε με τη μία, αλλά πάνω στον Μανδά.

Στο 52’ ο Χάμες έδωσε στον Μπιέλ, ο οποίος σούταρε αλλά αστόχησε. Λίγο μετά, σε γέμισμα από δεξιά, ο Ισπανός πλάσαρε πάνω στον Μανδά.

Στο 56’ ο Μπιέλ έφυγε μόνος του από δεξιά, σέντραρε για τον Ρέαμπτσιουκ που πήγε να κάνει εναέριο πλασέ, ωστόσο ο επόπτης υπέδειξε οφσάιντ.

Στο 66’ ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε από αριστερά, ο Μπακαμπού έπιασε κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ.

Ενώ στο 67’ ο Χουάνγκ σούατρε με δύναμη έξω από την περιοχή, ο Μανδάς βρήκε τη μπάλα η οποία στη συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ακολούθως ο Μασούρας δεν μπόρεσε να πλασάρει από κοντά.

Στο 72’ ο Μπακαμπού πήρε τη μπάλα, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Ένα λεπτό μετά, Μπιέλ και Ροντινέι έπαιξαν το ένα-δύο, ο δεύτερος βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, αλλά ο Μανδάς του είπε «όχι» διώχνοντας σε κόρνερ.

Και στο 76’ ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Μπιέλ σέντραρε στην περιοχή, ο Εμβιλά έκανε το γύρισμα και ο Ελ Αραμπί, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο λίγα δευτερόλεπτα πριν, βρήκε τη μπάλα όσο χρειαζόταν και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 82’ ο Χάμες εκτέλεσε φάουλ που μπλόκαρε ο Μανδάς.

Ενώ ένα λεπτό μετά, ύστερα από λάθος γύρισμα του Εμβιλά στον Πασχαλάκη, ο Γκρόνινγκ έκλεψε και βγήκε τετ α τετ, όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε μεγάλη επέμβαση.

Στο 90’ ο Μπάκιτς πήρε τη μπάλα στην περιοχή και πλάσαρε, με τον Πασχαλάκη να λέει και πάλι «όχι».

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος (85’ Σισέ), Ρέτσος, Ρέαμπτσιουκ (73’ Ραμόν), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Γκάρι Ροντρίγκες (65’ Μασούρας), Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες (85’ Σαμασέκου), Μπακαμπού (74’ Ελ Αραμπί)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Λάρσον, Περέα, Ντιουσέ (82’ Μουσκέρα), Τοράρινσον (82’ Τσιλιανίδης), Τοράλ (71’ Μπάκιτς), Τζου (56’ Γκρόνινγκ), Ντίκο (71’ Μπαλογιάννης)