Ολυμπιακός-Παναιτωλικός: “Ερυθρόλευκη” νίκη σε ένα μαύρο απόγευμα

Νίκησε ο Ολυμπιακός τον Παναιτωλικό σε ένα δύσκολο απόγευμα.

Τη νίκη με 3-1 επί του Παναιτωλικού πήρε ο Ολυμπιακός στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Στη σκιά της δολοφονίας του 19χρονου στη Θεσσαλονίκη, αλλά και του χαμού του 22χρονου ποδοσφαιριστή της Ηλιούπολης, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο τρίποντο και τους 50 βαθμούς.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Ματιέ Βαλμπουενά στο 1’ και ο Γκάρι Ροντρίγκες στο 4’ και στο 73’, ενώ για τον Παναιτωλικό σκόραρε ο Γιονατάν Μόρσεϊ στο 28’.

Ντεμπούτο για τον Μπαντιουγκού Φαντιγκά.

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 19χρονου που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με 4-2-3-1, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Βαλμπουενά, Ροντρίγκες στα άκρα και ο Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό και συγκεκριμένα στα 55 δεύτερα. Ο Λαλά έβγαλε σέντρα, ο Ελ Αραμπί έπιασε κεφαλιά που απέκρουσε ο Ανέστης και ο επερχόμενος Βαλμπουενά πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να επιτίθενται και στο 4’ έφτασαν στο δεύτερο γκολ. Ο Αγκιμπού Καμαρά σούταρε έξω από την περιοχή, ο Ανέστης απέκρουσε, ο Ελ Αραμπί πλάσαρε στην επαναφορά και σημάδεψε το δοκάρι και ο Γκάρι Ροντρίγκες που βρισκόταν δίπλα, πλάσαρε στο άδειο τέρμα για το 2-0.

Στο 8’ ο Καρέλης σέντραρε, ο Βέργος έπιασε κεφαλιά και σημάδεψε το δοκάρι του Βατσλίκ στην πρώτη ευκαιρία του Παναιτωλικού.

Στο 22’ ο Βέργος έπιασε μια κεφαλιά, με τον Βατσλίκ μα πέφτει στη γωνία του και να διώχνει.

Ο Παναιτωλικός μείωσε στο 28’. Ο Μόρσεϊ έκανε ατομική προσπάθεια από αριστερά, ντρίπλαρε τον Ρέαμπτσιουκ (από το κακό διώξιμο του οποίου πήρε τη μπάλα) και με δυνατό σουτ νίκησε τον Βατσλίκ για το 2-1.

Στο 43’ ο Ανδρούτσος σέντραρε από δεξιά, ο Βαλμπουενά έπιασε κακή κεφαλιά, ενώ πίσω του βρισκόταν ο Ελ Αραμπί.

Στο 60’ ο Βαλμπουενά σέντραρε από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά με τον Ανέστη να πέφτει και να αποκρούει.

Στο 71’ ο Τικίνιο έστρωσε στον Αγκιμπού με το στήθος, αλλά το σουτ του πήγε στα σώματα, ενώ στη συνέχεια ο Μασούρας αστόχησε από καλή θέση.

Και στο 73’ ήρθε το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού. Μετά από κακή συνεννόηση της άμυνας του Παναιτωλικού και κακό διώξιμο του Βργκοτς, ο Ροντρίγκες έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Ανέστη για το 3-1.

Στο 88’ ο Βατσλίκ είπε όχι σε σουτ του Φλόρες.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (36’ λ.τρ. Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρεάμπτσιουκ (88’ Κίτσος), Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (62’ Μασούρας), Ροντρίγκες (88’ Φαντιγκά), Αγκιμπού Καμαρά, Ελ Αραμπί (62’ Τικίνιο)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Περέιρα (62’ Αποστολάκης), Αντούνες, Βργκοτς, Λούι, Φλόρες, Τσιγγάρας (74’ Μπελεβώνης), Μάρτενσον (80’ Λάρσον), Μόρσεϊ, Ντουάρτε (74’ Μπαρμπόσα), Βέργος (46’ Καρέλης)