Ολυμπιακός-Παναιτωλικός: Γκέλα και στο μηδέν στο Φάληρο

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Παναιτωλικού και έμεινε στο μηδέν.

Ολυμπιακός και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρόλο που ήταν καλύτεροι και πίεζαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν απέφυγαν τη γκέλα μην καταφέρνοντας να πάρουν το τρίποντο.

Έτσι, οι Πειραιώτες πηγαίνουν στους 10 βαθμούς και ο Παναιτωλικός στους 4.

Ντεμπούτο έκαναν οι Γουίλιαν και Σέρτζιο Ολιβέιρα, που πέρασαν αμφότεροι ως αλλαγή στο 62’.

Οι «ερυθρόλευκοι» την επόμενη αγωνιστική, θα ταξιδέψουν στη Θεσσαλονίκη για τον αγώνα με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» (21/9, 20:00).

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, με τον Τζολάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ντόη, Πιρόλα, Ορτέγκα στην άμυνα, Στάμενιτς, Έσε, στον άξονα, Μαρτίνς, Τσικίνιο, Βέλντε μεσοεπιθετικά και  Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι πιέζοντας ψηλά, κερδίζοντας μπάλες εκμεταλλευόμενος τα λάθη της άμυνας του Παναιτωλικού. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ανέβασαν στροφές δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες, που όμως δεν ανησύχησαν άμυνα και Τζολάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση συνεχίστηκε, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν τελικά.

Η πρώτη ωστόσο τελική ήταν από πλευράς Αγρινιωτών στο 11’, όταν ο Μαυρίας μπήκε από δεξιά στην περιοχή, σούταρε πιεζόμενος και αστόχησε.

Στο 16’ ο Ντόη επιχείρησε ένα γέμισμα, έβαλε όμως δύναμη, με τη μπάλα να παίρνει τροχιά προς το τέρμα, πέρασε όμως λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 20’ ο Τσικίνιο έδωσε με τακουνάκι στον Έσε, εκείνος έκανε ένα συρτό σουτ, αλλά ήταν αδύναμο, με τη μπάλα να παίρνει φάλτσα και να περνά άουτ, με τον Βέλντε να μην προλαβαίνει να βάλει την προβολή.

Ενώ στο 23’ ξανά ο Έσε σούταρε, με τον Τσάβες να μπλοκάρει. Στο επόμενο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαρτίνς σούταρε από δύσκολη γωνία, αλλά ήταν άστοχο.

Στο 33’ ύστερα από φάση διαρκείας, ο Ντόη σούταρε από μακριά αλλά πέρασε εκτός.

Στο 38’ ο Ντίας σούταρε άστοχα από πλευράς Παναιτωλικού.

Ενώ στο 39’ ο Στάμενιτς σούταρε δυνατά και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, σταμάτησε στον Ελ Κααμπί που βρέθηκε στην πορεία της. Στη συνέχεια ο Μαρτίνς σούταρε στα σώματα.

Στο 40’ μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Μαυρίας σούταρε από πολύ γωνιακή θέση δεξιά, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη.

Στο 42’ μετά από σέντρα του Μαρτίνς, ο Τσικίνιο έπιασε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Τσάβες.

Στο 43’ ο Τορεχόν σέντραρε από αριστερά, ο Μπουζούκης έπιασε κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζολάκη.

Στην αντεπίθεση, ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε τη μπάλα, ο Βέλντε σούταρε από αριστερά, με τον Τζάβες να μπλοκάρει.

Στο 47’ ο Ορτέγκα έκανε γέμισμα για τον Ελ Κααμπί, ο οποίος έβαλε την προβολή, με τη μπάλα όμως να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 54’ ο Ροντινέι σέντραρε για τον Ελ Κααμπί που έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 57’ ο Ελ Κααμπί εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μλάντεν, πρόλαβε την έξοδο του Τσάβες, πλάσαρε, αλλά την τελευταία στιγμή έδιωξε ο ίδιος παίκτης του Παναιτωλικού πάνω στη γραμμή.

Ενώ στο 60’ ο Ροντινέι έκανε ένα μακρινό άστοχο πλασέ.

Στο 62’ ο Μεντιλίμπαρ πέρασε στο ματς τους Κάρμο, Γιάρεμτσουκ, Ολιβέιρα και Γουίλιαν. Αλλάζοντας το σχήμα σε 4-4-2 με Μαρτίνς-Γουίλιαν στα άκρα και Ελ Κααμπί-Γιάρεμτσουκ στην επίθεση.

Στο 69’ ο Ολιβέιρα σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Γιάρεμτσουκ, έφτασε στον Μαρτίνς που σούταρε άστοχα.

Στο 73’ ο Γουίλιαν κινήθηκε από δεξιά, έδωσε στον Ροντινέι, που προσποιήθηκε, σούταρε με το αριστερό, με τον Τσάβες να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 85’ ο Ρόα σούταρε από μακριά και άστοχα.

Στο 86’ η μπάλα στρώθηκε στον Ολιβέιρα που σούταρε με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 90’+2’ μετά από σέντρα, η κεφαλιά του Ελ Κααμπί πέρασε εκτός. Ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Μαρτίνς ένα λεπτό μετά.

Στο 90’+8’ ο Ντόη σούταρε από μακριά άστοχα.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (82’ Κοστίνια), Ντόη, Πιρόλα (62’ Κάρμο), Ορτέγκα, Στάμενιτς (62’ Ολιβέιρα), Έσε, Μαρτίνς, Τσικίνιο (62’ Γιάρεμτσουκ), Βέλντε (62’ Γουίλιαν), Ελ Κααμπί

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Μλάντεν, Λιάβας, Μαυρίας (76’ Στάγιτς), Τορεχόν, Πέρεζ, Μπουζούκης (76’ Λαχούντ), Μπελεβώνης (70 Λούις), Ντίαζ (62’ Ρόα), Λομόνακο (76’ Μάιντεβατς)