Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Έκανε το 2-0 ο Ολυμπιακός και πήρε σοβαρό προβάδισμα για τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός μετά από εκρηκτικό παιχνίδι και με τον Κάνααν να κάνει ένα από τα καλύτερα του φετινά παιχνίδια νίκησε τον Παναθηναϊκό, έκανε το 2-0 και πλέον απέχει μόλις μια νίκη από το φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Game 2 των τελικών της Basket League τον Παναθηναϊκό με 92-86 και πλέον χρειάζεται μια νίκη σε 3 ευκαιρίες για να πάρει και το φετινό τίτλο.

Ο Αζέια Κανάαν στο καλύτερο του παιχνίδι έδωσε την ώθηση στην ομάδα του στην κρίσιμη περίοδο όταν και ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορά 10 πόντων και την οποία την κουβάλησε σχεδόν μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Αμερικάνος γκαρντ του Ολυμπιακού σε μια απο τις τελευταίες του παραστάσεις στην Ελλάδα πέτυχε 16 πόντους τους περισσότερους σε κρίσιμα και κομβικά σημεία της αναμέτρησης όπως στην τρίτη περίοδο όταν σημείωσε 8 σερί αλλά λίγο πριν το τέλος του αγώνα όταν με δικό του τρίποντο έγινε το 82-74 που τελείωσε τις όποιες ελπίδες του Παναθηναϊκού που στο μεταξύ είχε μειώσει στους 5(79-74).

Εκτός του Κάνααν πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ θετικά αποτυπώματα άφησαν και οι Παπανικολάου με 11 και Γουίλιαμς Γκος με 19 που ήταν και ο πρώτος σκόρερ.

Από τον Παναθηναϊκό, που πρέπει αρχικά να ανασυνταχθεί και να νικήσει στο Game 3 και στη συνέχεια να επιστρέψει στο ΣΕΦ για μια τελευταία ζαριά, ο Λεσόρ είχε 21 πόντους και πάλευε μόνος του, ο Σλούκας 11 και ο Ναν 13 αλλά με πολύ άσχημα ποσοστά.

Σημείο κλειδί της νίκης του Ολυμπιακού ήταν η τρίτη περίοδος όταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 24-16 υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας και το οποίο έβαλε τις βάσεις για την νίκη.

To Game 2 των τελικών ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να προηγείται νωρίς στο σκορ με 8-2 χάρις σε δύο εύστοχα τρίποντα από τους Σλούκα και Χουάντσο. Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα και ισοφάρισε σχετικά γρήγορα σε 8-8 ενώ στη συνέχεια προήγηθηκε με 12-10. Ο Παναθηναϊκός με ένα μικρό σερί 5-0 πέρασε και πάλι μπροστά με 3 πόντους(15-12) προβάδισμα το οποίο το διατήρησε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (21-24).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χουάντσο να πετυχαίνει καλάθι και να δίνει προβάδισμα με 5 πόντους στον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και ενώ στην επίθεση πετύχαινε καλάθια με τους Πετρούσεφ και Πίτερς στην άμυνα τα δεχόταν από τους Λεσόρ, Μήτογλου και Γκριγκόνις με τον Παναθηναϊκό να παίρνει σημαντικό προβάδισμα με 8 πόντους(28-36) αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει ταιμ αουτ. Οι οδηγίες του φάνηκαν ότι απέδωσαν ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα επιμέρους 10-0 και προηγήθηκε με 38-36 πριν ο Γκριγκόνις με τρίποντο κάνει το τελικό για το πρώτο ημίχρονο 38-39.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να προηγείται με 8 πόντους 50-43 χάρις κυρίως στον Αζέια Κανάαν. Με τους «Ερυθρολεύκους» να έχουν το πόδι στο γκάζι και με τους Κανάαν και Παπανικολάου να ευστοχούν σε διαδοχικά αναπάντητα τρίποντα η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 14(60-46) γεγονός που ανάγκασε τον Αταμάν να καλέσει ταιμ αουτ προκειμένου να ηρεμήσει τους παίκτες του. Το ταιμ άουτ απέδωσε ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα γρήγορο 6-0 και κατέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους(60-52). Ο Μιλουτίνοφ έδωσε και πάλι προβάδισμα 10 πόντων στον Ολυμπιακό πριν ο Γκράντ με τρίποντο γράψει το 62-55 που ήταν και το τελικό μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να αποκτάει και πάλι διψήφια διαφορά στο σκορ(66-55) με τον Γκριγκόνις με γκολ φάουλ να κάνει το 66-58. Ο Ολυμπιακός όμως είχε και τις λύσεις και τις απαντήσεις και συνέχιζε να προηγείται(74-62 με καλάθι από τον Πετρούσεφ). Ο Γκράντ με 2 βολές έκανε το 74-64 με 6 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα να απομένουν μέχρι το τέλος του δεύτερου τελικού. Ο Ματίας Λεσόρ με  καλάθι και φάουλ έκανε το 74-67. Οι πρωταθλητές Ευρώπης με τρίποντο του Ναν κατέβασαν και άλλο τη διαφορά στους -6(76-70), ο Κανάαν με καλάθι στο τέλος της επίθεσης του Ολυμπιακού έκανε το 78-70 για να απαντήσει ο Λεσόρ για το 78-72 ενώ λίγο αργότερα η συνεργασία Λεσόρ και Χουάντσο έφερε τη διαφορά στους -5(79-74). Το άστοχο τρίποντο του Ναν το εκμεταλλεύτηκε ο Κάνααν που με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 8 πόντων(78-70). Με το νερό να είχε μπει στο αυλάκι τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 92-86, να κάνει το 2-0 και να θέλει ακόμα μια νίκη για να πάρει το πρωτάθλημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσολάκος, Αγραφιώτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 16 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Παπανικολάου 11 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 17 (4/5 δίποντα, 9/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης, Πετρούσεβ 7 (3/3 δίποντα), ΜακΚίσικ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 12 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 3 λάθη), Παπαπετρου 6 (1), Ν 13 (5/9 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Γκραντ 10 (2), Λεσόρ 21 (9/10 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Γκριγκόνις 9 (2), Μήτογλου 2