Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ: Διπλό ο “δικέφαλος”, άξιοι της μοίρας τους οι Πειραιώτες

Διπλό του ΠΑΟΚ στο Φάληρο απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που βλέπει την κορυφή να απομακρύνεται.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-2 τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Ο «δικέφαλος του βορρά» έφτασε στη νίκη με δύο γκολ στις αρχές των δύο ημιχρόνων, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό ο οποίος ενώ στο πρώτο ημίχρονο ήταν απειλητικός, δεν συνέχισε εξίσου καλά στο δεύτερο, έχοντας ωστόσο κάποιες ευκαιρίες.

Το σκορ άνοιξε για τον ΠΑΟΚ με αυτογκόλ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στο 8’, ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό ο Χάμες Ροντρίγκες στο 37’ και ο Χάλεντ Νάρεϊ στο 58’ έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός μένει στους 14 βαθμούς και την 5η θέση, στο -10 από την κορυφή, ενώ ο ΠΑΟΚ ανεβαίνει στους 15 και την 4η θέση.

Καυτή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού, οι οποίοι απογοητευμένοι φώναζαν στο τέλος «αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό».

Οι Πειραιώτες την επόμενη αγωνιστική, το Σάββατο 22/10, ταξιδεύουν στο Αγρίνιο, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναιτωλικό.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ. Με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά, Ίμπομ Χουάνγκ τριάδα στο κέντρο, Γκάρι Ροντρίγκες και Χάμες Ροντρίγκες μεσοεπιθετικά και ο Μπακαμπού στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Ράζβαν Λουτσέσκου παρέταξε με 4-2-3-1 τον ΠΑΟΚ με τον Κοτάρσκι στο τέρμα, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης στην άμυνα, Ντάντας, Κούρτιτς στον άξονα, Νάρεϊ, Ντόουγκλας, Ελ Καντουρί μεσοεπιθετικά και Ολιβέιρα στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε πιο καλά στο ματς, δημιουργώντας διαδρόμους προς την περιοχή του Ολυμπιακού, κυρίως από τα πλάγια, φτάνοντας στο γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως με το πέρασμα των λεπτών βρήκαν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες και πριν τη λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισαν χάρη αφενός στην προσωπικότητα, αφετέρου στην ποδοσφαιρική ικανότητα του Χάμες Ροντρίγκες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι πιο καλά, φτάνοντας σε δεύτερο γκολ. Ο Ολυμπιακός σε πολλά σημεία της επανάληψης έδειχνε να μην έχει καθαρό μυαλό για να βρει καλές ευκαιρίες και να απειλήσει.

Στο 1ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη του επίθεση, με το σουτ του Ελ Καντουρί να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Στην εκτέλεση ο Λύρατζης έκανε ένα σουτ που πέρασε αρκετά δίπλα από τα δοκάρια.

Και στο 9’ οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ντάντας, ο Παπασταθόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη για το 0-1.

Στο 15’ ύστερα από εκτέλεση φάουλ από πλευράς Ολυμπιακού από δεξιά με τον Χάμες, η μπάλα έφτασε στον Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος από πλάγια θέση έκανε κάκιστο τελείωμα στέλνοντας τη μπάλα πάρα πολύ ψηλά.

Στο 18’ μετά από κόρνερ του Χάμες, ο Παπασταθόπουλος έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 23’ ο Γκάρι Ροντρίγκες ελίχθηκε από δεξιά, αλλά ενώ είχε διαθέσιμες επιλογές επέλεξε να πλασάρει, κερδίζοντας ωστόσο το κόρνερ.

Στο 30’ ο Μπακαμπού βγήκε φάτσα με τον Κοτάρσκι αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ βγήκε και έδιωξε με τις γροθιές. Ενώ στο 34’ μετά από προσπάθεια και γέμισμα του Ίμνπομ Χουάνγκ από δεξιά και άστοχη έξοδο του Κοτάρσκι, ο Ρέαμπτσιουκ καθυστέρησε να κάνει κοντρόλ  το σουτ του βρήκε πάνω στον Ίνγκασον.

Και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 37’. Μετά από πολύ ωραία σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από αριστερά, ο Χάμες Ροντρίγκες έπιασε κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κοτάρσκι για το 1-1.

Στο 41’ ο Χάμες έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Κοτάρσκι να αποκρούει, ενώ στη συνέχεια ο Μπακαμπού έκανε γυριστό σουτ που ήταν άστοχο. Ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Γκάρι μπήκε από δεξιά, πήγε να γυρίσει για τον Μπακαμπού, με τον Κοτάρσκι να βγαίνει και να μπλοκάρει.

Στο 47’ ο Ολιβέιρα έκανε μια κεφαλιά που μπλόκαρε εύκολα ο Τζολάκης. Με τον Ολυμπιακό να «απαντά» με δική του ευκαιρία στο 52’ όταν ύστερα από σέντρα του Βρουσάι και κακό διώξιμο του Κοτάρσκι, ο Ίνμπομ Χουάνγκ έκανε άστοχο σουτ.

Αλλά στο 56’ ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Ο Λύρατζης κινήθηκε από δεξιά, έδωσε στον Νάρεϊ, ο οποίος από πλάγια θέση δεξιά, έπιασε ένα δυνατό σουτ και νίκησε τον Τζολάκη για το 1-2.

Αμέσως μετά, στο 58’ ο Χάμες έβγαλε για τον Γκάρι, αυτός πέρασε τον Κοτάρσκι, αλλά βγήκε πολύ πλάγια και αστόχησε στο πλασέ του.

Στο 61ο λεπτό, ο Ολιβέιρα πήρε τη μπάλα από γέμισμα, βγήκε φάτσα με τον Τζολάκη, ο Έλληνας τερματοφύλακας βγήκε και μαζί με τον Μπα τον έριξαν κάτω. Ο Τρεϊμάνις αρχικά καταλόγισε πέναλτι, ωστόσο είδε τη φάση στο μόνιτορ του VAR και άλλαξε την απόφασή του.

Ο Μίτσελ πέρασε στο 71ο λεπτό τους Ματιέ Βαλμπουενά και Γιουσέφ Ελ Αραμπί θέλοντας να φορτώσει την επίθεση, ενώ παράλληλα άλλαξε το σχήμα σε 4-4-2 με τον Γάλλο και τον (επίσης νεοεισελθόντα) Μασούρα και μπροστά τον Μαροκινό με τον Μπακαμπού. Ενώ στη συνέχεια, ο Βαλμπουενά συνέκλινε στο «10», με τιν Βρουσάι να βγαίνει ως δεξί εξτρέμ, έχοντας πίσω του στην πλευρά τον Παπασταθόπουλο και τον Εμβιλά να γυρνά και να βοηθά στα στόπερ.

Στο 74’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος έπιασε κεφαλιά που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Κοτάρσκι.

Στο 78’ ο Χουάνγκ γέμισε από δεξιά, ο Μπακαμπού έπιασε μια άστοχη κεφαλιά από πολύ καλή θέση.

Στο 82’ ο Ολιβέιρα μπήκε από αριστερά, ωστόσο υπό το στενό μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου σούταρε άστοχα με το αριστερό.

Στο 88’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Κοτάρσκι, ο Μπακαμπού γύρισε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Στο 90’+5′ ο Βαλμπουενά σέντραρε για τον Ελ Αραμπί που έκανε άστοχο πλασέ.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά (66’ Μασούρας), Ίμπομ Χουάνγκ, Γκάρι Ροντρίγκες (71’ Ελ Αραμπί), Χάμες Ροντρίγκες (71’ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (84’ Ουί Τζο Χουάνγκ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (70’ Σάστρε), Ντάντας (90’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Νάρεϊ, Ντόουγκλας (84’ Φελίπε Σοάρες), Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα