Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα: Το φινάλε ήταν “ερυθρόλευκο”

Αγχώθηκε αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός και έκανε άλλο ένα βήμα προς τον τίτλο.

Τη νίκη με 3-2 πήρε ο Ολυμπιακός επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Σε ένα ματς ωστόσο, που τα θέματα του Ολυμπιακού υπήρχαν και πάλι, με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 2-0, τους Γιαννιώτες να ισοφαρίζουν και τελικά η νίκη να έρχεται στην τελευταία φάση του αγώνα.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 6’, ο Γκάρι Ροντρίγκες στο 43’ και ο Ρόνι Λόπες στο 90’+8’. Για τους Γιαννιώτες σκόραρε ο Περέα στο 45’+3’ και ο Σνάιντερ στο 80’.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 73 βαθμούς, έναντι 43 του ΠΑΣ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πλέον στρέφει την προσοχή της στο ερχόμενο εξ αναβολής ματς με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, καθώς έστω έναν βαθμό παίρνει και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Μασούρας, Ροντρίγκες στα άκρα και ο Καρβάλιο πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και απομάκρυνση της άμυνας, ο Ροντρίγκες σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, αντίθετα με τον Λοντίγκιν, για το 1-0.

Στο 14’ ο Καρβάλιο εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση που λίγο έλειψε να απειλήσει τον Λοντίγκιν.

Στο 40’ ο Καρβάλιο βρέθηκε με χώρο μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά έκανε πολύ κακό σουτ.

Στο 43’ ήρθε και το δεύτερο γκολ. Μετά από κλέψιμο του Καρβάλιο στο κέντρο, έδωσε στον Μασούρα, αυτός έβγαλε ωραία κάθετη στον Ροντρίγκες που με πλασέ με τη μία έκανε το 2-0.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΣ μείωσε. Μετά από ανάπτυξη της μπάλας από τους φιλοξενούμενους, μπαλιά του Πίρσμαν και ασίστ του Σνάιντερ, ο Περέα πλάσαρε με τη μία νικώντας τον Βατσλίκ για το 2-1.

Στο 57’ ο Ρέαμπτσιουκ γύρισε προς τον Ελ Αραμπί, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Εραμούσπε, αλλά ο Καραντώνης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Στο 61’ Μασούρας, Ελ Αραμπί και Καρβάλιο συνεργάστηκαν, ο τελευταίος πλάσαρε με τον Λοντίγκιν να διώχνει και ο Ροντρίγκες σκόραρε. Όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς υπήρχε οφσάιντ του Ελ Αραμπί στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 63’ ο Γκαρντάφσκι βρέθηκε τετ α τετ με τον Βατσλίκ, με τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού να διώχνει με το πόδι.

Στο 68’ ο Μασούρας σούταρε με τον Λοντίγκιν να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 74’ ο Εμβιλά σούταρε με δύναμη από τα 25 μέτρα, με τη μπάλα να γλύφει το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 80’ ο ΠΑΣ έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από βαθιά μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ρέαμπτσουκ έχασε τον Σνάιντερ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Βατσλίκ για το 2-2.

Στο 84’ ο Βρουσάι σούταρε με τον Πίρσμαν να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στην εκτέλεση η κεφαλιά του Μπα ήταν άστοχη.

Και στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Πειραιά έφτασε στη νίκη. Ο Ρόνι Λόπες υποδέχθηκε τη μπάλα σχεδόν στη γωνία της μεγάλης περιοχής, έπιασε ασύλληπτο βολέ, «ζωγραφίζοντας» το 3-2 και τη νίκη του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (56’ Μ. Καμαρά), Εμβιλά (83’ Κούντε), Καρβάλιο (83’ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (83’ Τικίνιο), Μασούρας (73’ Λόπες), Ελ Αραμπί

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Λιάσος (38’ Σάλιακας), Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Στάνκο, Ντομίνγκεθ, Καραχάλιος, Γκαρντάφσκι Περέα, Σνάιντερ (85’ Οικονομόπουλος)