Ολυμπιακός: Περιπετειώδης νίκη στην παράταση κόντρα στη Χίμκι

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Χίμκι στο ΣΕΦ, για τη 14η αγωνιστική της Euroleague και με μια μεγάλη ανατροπή επικράτησε με 109-98 στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε πως ήταν πολύ συγκεντρωμένος στο πρώτο μισό του αγώνα και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του στον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ τους 49-42. Οι Ρώσοι, πιο συγκεκριμένα ο Σβεντ, κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στους 3 πόντους, έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά. Η Χίμκι κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να κάνει ολική ανατροπή. Οι παίκτες του Ολυμπιακού ωστόσο πέτυχαν 3 τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και έστειλαν το ματς στην παράταση. Τελικά, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με 109-98, έπειτα από ένα πραγματικό ντέρμπι.

Για τον Ολυμπιακό, τρομερός ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ. Επίσης, ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση. Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε επίσης ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος μέτρησε 26 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 18 πόντους. Από την άλλη, ο Αλεξέι Σβεντ επιθετικό ρεσιτάλ, καθώς πέτυχε 36 πόντους (7/21 τριπ.). Ο Έβανς πέτυχε 17 πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε νωθρά για τον Ολυμπιακό, κυρίως επιθετικά, με τη Χίμκι να προηγείται με 0-4 (2’). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, βρήκε τη λύση και με τρίποντο έκανε το 3-4 (3’). Ο Ολυμπιακός μέσα από την καλή του άμυνα, πήρε προβάδισμα με 9-4, έπειτα από τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου (4’). Ο Σβεντ μείωσε σε 11-7 έπειτα από πετυχημένο καλάθι και φάουλ (5’). Ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του και έκανε το 15-7 (6’). Ο Τζερέμπκο και ο Μπέρτανς πέτυχαν δύο διαδοχικά τρίποντα και μείωσαν σε 19-17 (8’). Με δύο εύστοχες βολές, ο Τσέρι διαμόρφωσε το σκορ σε 25-19 (9’). Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν το 25-20.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ, για το 28-20 (11’). Ο κόσμος ξεσηκώθηκε έπειτα από κάποια φάουλ που πήρε η Χίμκι, με το σκορ στο 31-26, με βολές των Ρώσων (13’). Ο Ολυμπιακός έτρεχε σωστά στον αιφνιδιασμό και πέτυχε δύο καλάθια σε αυτόν, με το σκορ να φτάνει στο 35-29 (13’). Ο Σβεντ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο και μείωσε σε 35-34, ενώ στη συνέχεια ο Πρίντεζης έκανε το 39-34 και δεν άφησε τους Ρώσους να γυρίσουν το σκορ (15’). Στη συνέχεια, ο Σβεντ έδειξε ότι «πήρε μπρος» και με νέο τρίποντο έκανε το 39-37 (26’). Ο Ολυμπιακός καλυτέρεψε την άμυνα του και με ορθές επιλογές στη επίθεση έκανε το 48-39 (19’). Ο Τζερέμπκο βρήκε λύση για τους Ρώσους και με τρίποντο μείωσε σε 48-42 (19’). Ο Πρίντεζης κέρδισε φάουλ με τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ευστόχησε σε 1 βολή και διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 49-42.

Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 54-45 (22’). Οι Ρώσοι «χτύπησαν» τον Ολυμπιακό στη ρακέτα και με τον Μπούκερ έκαναν το 56-48, όμως ο Μιλουτίνοφ στη συνέχεια με σουτ από μέση απόσταση έκανε το 58-48 (24’). Ο Σβεντ με τρίποντο που πέτυχε στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 59-51 (26’). Έπειτα από τρομερή συνεργασία των Ρότσεστι – Πρίντεζη, ο δεύτερος σκόραρε με ευκολία για το 63-51 (27’). Ο Μπέρτανς με τρίποντο μείωσε το σκορ σε 65-56 (27’). Ο Σβεντ μείωσε κι άλλο, έπειτα από δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα, 67-64 (28’). Το σκορ με τη λήξη της τρίτης περιόδου, ήταν στο 70-67.

Η Χίμκι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε στον 1 πόντο, 72-71 (32’). Ο Σβεντ πέτυχε το έκτο του τρίποντο και πραγματοποίησε την ανατροπή, 72-74 (33’). Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με το σκορ να έχει συνεχόμενες διακυμάνσεις, 76-76 (34’). Ακόμα δύο τρίποντα για τους Ρώσους και το σκορ έφτασε στο 76-82 (35’). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 79-82 (36’). Ο Μιλουτίνοφ πέτυχε ένα δυναμικό κάρφωμα και κέρδισε και μία συμπληρωματική βολή, την οποία την έχασε. Στη συνέχεια όμως, ο Πρίντεζης πέτυχε καλάθι και μείωσε σε 83-84 (37’). Ο Σβεντ συνέχισε να κάνει ότι θέλει και με νέο τρίποντο έκανε το 83-87 (38’). Ακόμα ένα τρίποντο για τους Ρώσους, αυτή τη φορά από τον Καράσεβ και το σκορ έφτασε στο 83-90 (38’). Ο Σβεντ με δύο βολές, μεγαλώσε τη διαφορά, 83-92 (38’). Ο Παπανικολάου μείωσε σε 85-92 (39’). Ο Πρίντεζης πέτυχε τρίποντο, για το 90-96 (39’). Ο Πολ ήρθε να προσθέσει ακόμα ένα τρίποντο και να βάλει «φωτιά» στον αγώνα, με το σκορ 93-96 (39’). Ο Σπανούλης πέτυχε τρίποντο για την ισοπαλία, 96-96. Στη συνέχεια ο Σβεντ έκανε βήματα, με την τελευταία κατοχή να ήταν στον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Σπανούλης με ατομική ενέργεια έκανε το 98-96 (41’). Ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε καθοριστικό τρίποντο, για το 103-96 (42’). Οι Ρώσοι μείωσαν σε 103-98 (43’). Έπειτα από όμορφη συνεργασία, ο Πρίντεζης ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους και το σκορ σε στο 105-98 (43’). Ο Μιλουτίνοφ κάρφωσε, έπειτα από ασίστ του Σπανούλη και έκανε το 107-98 (44’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βασίλης Σπανούλης, με δύο βολές, 109-98.

Δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96, 109-98 (παρ.)

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4 (2 ασίστ), Πολ 8 (0/1 δίποντο, 1/7 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 16 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 26 11(11/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 16 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 2, Ριντ 7 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 36 (3/10 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 3 ρμπάουντ, 9 ασίστ), Κράμερ 5 (1), Μπούκερ 12 (5/10 δίποντα), Καράσεβ 8 (2), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 10 (2), Μόνια, Γκιλ, Γιόβιτς 1, Έβανς 17 (6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπέρτανς 9 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/44 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 28/38 βολές, 45 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 16 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 16/34 δίποντα, 16/40 τρίποντα, 18/23 βολές, 38 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα παίξει στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα (20/12 στις 20:00), ενώ η Χίμκι θα υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις Κάουνας στη Μόσχα (20/12 στις 19:00).