Ολυμπιακός: Πήρε το “διπλό” κόντρα στον Άρη και τον εξαιρετικό Χάνλαν

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και έφυγε με το “διπλό”

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε στην Θεσσαλονίκη από την ομάδα του Άρη, για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική της Α1 Basket League. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν με το “διπλό” με το τελικό σκορ να είναι το 76-87.

Για τους “ερυθρολεύκους” ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ με 18π και ΜακΚίσικ με 17π, ενώ για τους Θεσσαλονικείς ο Χάνλαν με 35π. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται με αγώνα περισσότερο στην πρώτη θέση με 12-1 (25β), ενώ ο Άρης στην 8η με 5-8 (18β).

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν την αναμέτρηση, χτυπώντας τους γηπεδούχους στα αδύναμα σημεία τους κάτι το οποίο τους έδωσαν από την αρχή μεγάλη διαφορά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ υπέρ τους 33-51. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε λάθη και κακές επιθέσεις, σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό Χάρλαν οποίος ήταν εύστοχος, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά και να μην αφήσει τους Πειραιώτες να ξεφύγουν. Ο Χάνλαν έφτασε τους 30 πόντους, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή για την ομάδα του, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να πανηγυρίζουν τη νίκη με 76-87.

Μία συγκινητική στιγμή έλαβε χώρα στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες σταμάτησαν να αγωνίζονται και τίμησαν την μνήμη του 19 χρόνου αδικοχαμένου Άλκη, ο οποίος δολοφονήθηκε άνανδρα την περασμένη εβδομάδα έπειτα από δολοφονική επίθεση οπαδών του ΠΑΟΚ. Τα μέλη των δύο ομάδων άφησαν λουλούδια μπροστά στη φωτογραφία του αδικοχαμένου νέου.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης την ανωτερότητα τους και με μπροστάρηδες τους Βεζενκοφ και Φαλ έφτασε μέχρι το +13. Τελικά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 14-25, με τον Βεζενκοφ να μετράει ήδη 10 πόντους.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Σακίλ ΜακΚισικ να αναγκάζει τον προπονητή του Άρη να πάρει τάιμ αουτ, κάνοντας το 20-37 έπειτα από καλάθι στον αιφνιδιασμό (15’). Οι “ερυθρόλευκοι” παίζοντας με πολλές αντεπιθέσεις συνέχισαν στο ιδιο τέμπο και έφτασαν τη διαφορά του σκορ στο +19, 30-49 (19’). Την ίδια στο 19ο λεπτό οι δύο ομάδες σταμάτησαν τη ροή του αγώνα, για να τιμήσουν τον δεκαεννιάχρονο αδικοχαμένο Άλκη, ο οποίος δολοφονήθηκε την περασμένη εβδομάδα. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 33-51.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χάνλαν να είναι εξαιρετικός για τον Άρη, καταφέρνοντας να μειώσει στους 14 πόντους τη διαφορά, 43-57 (25’). Ο Άρης ανάγκασε τον Ολυμπιακό να μην είναι καλός επιθετικά και με επιμέρους σκορ 13-8  το σκορ ήταν στο 46-59 (28’). Ο Ολυμπιακός έκανε ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα τη σεζόν καθώς πέτυχε μόνο 11 πόντους. Το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά έμεινε στο 50-62.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου ο Χάνλαν πέτυχε τρίποντο, έφτασα τους 20 πόντους και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με το σκορ στο 53-62 (31’). Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν την απάντηση και με σερί 6 πόντων έκαναν το 53-68 (32’). Ο Χάνλαν συνέχισε απτόητος και με δύο τρίποντα έφτασα τους 26 πόντους ενώ έριξε τη διαφορά στους 10, 60-70 (34’). Ο Χάνλαν ο οποίος βρισκόταν σε απίστευτη εμφάνιση, έφτασε τους 33 και μείωσε σε 7, 73-80 (38’). Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Άρη και την πίεση που έβαλε στον Ολυμπιακό, οι Πειραιώτες πήραν το “διπλό” με 76-87.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 7 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 14 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάνλαν 35 (4/10 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κώττας 3 (4 ριμπάουντ), Τζούστον 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμάρας 2, Λόκετ 8

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4, ασίστ), Ντόρσεϊ 3 (1/4 τρίποντα), Φαλ 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 8, Πρίντεζης 7 (8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 17 (1/5 τρίποντα)