Ολυμπιακός-Σλόβαν Μπρατισλάβας: Ο Ελ Αραμπί τον κράτησε όρθιο

Ο Ελ Αραμπί κράτησε όρθιο τον προβληματικό Ολυμπιακό, που θα διεκδικήσει στη Σλοβακία την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 1-1 με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για τον πρώτο αγώνα του γ’ προκριματικού του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» στον πρώτο αγώνα τους στη μετά-Μαρτίνς εποχή και με τον Κάρλος Κορμπεράν στον πάγκο τους, συνέχισαν να έχουν εμφανέστατα θέματα στο παιχνίδι τους, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Έτσι, με την ισοπαλία θα πάνε στην πρωτεύουσα της Σλοβακίας, όπου θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα πλέι οφ.

Η Σλόβαν προηγήθηκε με τον Αντρέ Γκριν στο 63’ για να ισοφαρίσει ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 87’

Έτσι, οι Πειραιώτες, πάνε στη Μπρατισλάβα θέλοντας μόνο τη νίκη, ενώ με οποιαδήποτε ισοπαλία το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση.

Το ματς

Ο Κάρλος Κορμπεράν, στο ντεμπούτο του στον «ερυθρόλευκο» πάγκο, ξεκίνησε με σχηματισμό 4-3-3, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μαντί Καμαρά, Κούντε, Εμβιλά στο χώρο του κέντρου, Ζινκερνάγκελ, Μασούρας στα άκρα και ο Τικίνιο στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα, πίεσε και δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά από το δεκαπεντάλεπτο η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα, βγάζοντας (και πάλι) στην επιφάνεια όλα του τα προβλήματα σε ανασταλτική λειτουργία και δημιουργία. Αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, όταν και οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν. Οι παίκτες του Κορμπεράν, ανέβασαν το ρυθμό τους ξανά στο τελευταίο πεντάλεπτο, έφτασαν στην ισοφάριση, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της νίκης.

Στο 6ο λεπτό, ο Ρέαμπτσιουκ βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα.

Στο 7’ ο Τικίνιο κατέβασε πολύ ωραία τη μπάλα για να ξεμαρκαριστεί, έστρωσε στον επερχόμενο Μασούρα που είχε το χώρο και το χρόνο για να κάνει κάτι καλό, αλλά είχε ψηλά το σώμα του και το πλασέ που έκανε ήταν πολύ άστοχο.

Παρόμοια φάση και στο 11’, με τον Τικίνιο να πλασάρει, αλλά η μπάλα κάπου βρήκε, έχασε σε δύναμη με τον Χόβαν να μπλοκάρει.

Στο 16’ στην πρώτη μεγάλη φάση για τη Σλόβαν, ο Γκριν έκανε χαμηλή σέντρα-σουτ, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία, και ο Μπαργκεσιάν από πλάγια θέση έκανε προβολή και την έστειλε στο δοκάρι.

Στο 19’ Ζινκερνάγκελ και Ρέαμπτσιουκ συνεργάστηκαν, ο Μολδαβός έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Τικίνιο έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 23’ ο Μπαρτσεγιάν σούταρε από πλάγια θέση, με τον Βατσλίκ να επεμβαίνει εντυπωσιακά.

Στο 36’ η μπάλα στρώθηκε στον Εμβιλά, που δοκίμασε ένα μακρινό σουτ που όμως ήταν άστοχο.

Στο 44’ μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή μετά από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Κούντε λίγο έξω από αυτή, έπιασε μονοκόμματο σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Στο 53’ η μπάλα στρώθηκε στον Μασούρα, ο οποίος σούταρε από δεξιά με τον Χόρβαν να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 62’ ύστερα από κόρνερ του Ραντζέλοβιτς, ο Καμαρά έκανε ένα γύρισμα από τη γωνία της μικρής περιοχής, με τον Χόβαν να διώχνει πάλι σε κόρνερ.

Η Σλόβαν προηγήθηκε στο 63ο λεπτό. Μετά από κάθετη μπαλιά, ο Παπασταθόπουλος έκανε τραγικό λάθος στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον Βατσλίκ, με τον Γκριν να το εκμεταλλεύεται και να πλασάρει για το 0-1.

Ο Κορμπεράν πέρασε στο ματς τον Βαλμπουενά αντί του Μαντί Καμαρά, αλλάζοντας το σχήμα σε 4-2-3-1, με τον Γάλλο δεκάρι.

Στο 79’ ο νεοεισελθών Γκάρι Ροντρίγκες υποδέχθηκε τη μπάλα στη γωνία της περιοχής από αριστερά, πλάσαρε ωραία, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση στο 87ο λεπτό. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ, ο Ελ Αραμπί σηκώθηκε στο πρώτο δοκάρι και με σκαστή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 89’ πάλι μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Παπασταθόπουλος έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ύστερα από γέμισμα, η μπάλα έφτασε στον Ραμίρες που πλάσαρε, με τον Βατσλίκ να κάνει σωτήρια επέμβαση

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά (68’ Βαλμπουενά), Κούντε, Εμβιλά, Ζινερνάγκελ (55’ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (79’ Γκάρι Ροντρίγκες), Τικίνιο (68’ Ελ Αραμπί)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις): Χόβαν, Πάουστσεκ, Κάσια, Αμπένα, Ντε Μάρκο, Κούτσκα (90’+1’ Άγκμπο), Κανκάβα, Μπαργκεσιάν (82’ Ραμίρες), Καχβετάτζε (90’+1’ Τσάβριτς), Ζμριάλ (85’ Μεντβέντεβ), Γκριν