Ολυμπιακός: Τεράστια ανατροπή και μεγάλο διπλό κόντρα στην Παρτίζαν

Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε, έκανε μια μεγάλη ανατροπή και πέτυχε μια από τις σημαντικότερες νίκες της σεζόν επί της Παρτίζαν για τη Euroleague.

Με τεράστια ανατροπή από το -14 (52-38 στο 27΄), ο Ολυμπιακός «απέδρασε» από το Βελιγράδι με 69-74 επί της Παρτίζαν για την 32η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» με ρεκόρ 20-12 παρέμειναν στην πέμπτη θέση, δίνοντας συνέχεια στο «κυνήγι» της τετράδας και του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ.

Από την άλλη, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έπεσε στο 14-18 και τέθηκε εκτός δεκάδας και play in.

Αστοχία και χαμένα ριμπάουντ (είχαν 3 έναντι 13 των γηπεδούχων) κόστισαν στους «ερυθρολεύκους» στο πρώτο δεκάλεπτο και επέτρεψαν στην Παρτιζάν να «χτίσει» μια διαφορά 9π. (22-13 στο 9’). Η… δεύτερη 5άδα (Γκος, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ, Σίκμα και Ράιτ), ωστόσο, άλλαξε τα δεδομένα… Πίεσε στην άμ βυνα, πάλεψε για το ριμπάουντ και με επιθετικές αιχμές τους Νάιτζελ Γουϊλιαμς-Γκος και Μόουζες Ράιτ ισοφάρισε σε 28-28 στο 17’.

19.6’’ για το τέλος το σκορ ήταν 34-30 υπέρ των Σέρβων, όμως, το φάουλ που χρεώθηκε στον Λαρεντζάκη και το αντιαθλητικό που σφυρίχτηκε στην συνέχεια της φάσης στον ΜακΚίσικ, άλλαξε και πάλι τις ισορροπίες, με την Παρτιζάν να ανεβάζει τον δείκτη της διαφοράς στους 10π. (40-30), σκοράροντας αποκλειστικά από τη γραμμή των βολών. Το 40-32, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο, «έγραψε» ο Γκος, ο οποίος με σπριντ από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη, νίκησε με λέι απ τον χρόνο.

Τα αβίαστα λάθη της ομάδας μας, σε συνδυασμό με τις κακές της επιθετικές επιλογές και την υπεροχή των Σέρβων στην ρακέτα, έδωσαν την ευκαιρία στην Παρτιζάν να αυξήσει τις αποστάσεις στους 14π. (52-38 στο 27’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανακάμψει με σουτ από την περιφέρεια, όμως, ο Κέβιν Πάντερ ήταν ασταμάτητος και αναχαίτισε κάθε «ερυθρόλευκη» προσπάθεια για ανατροπή (59-46 στο 30’).

Στην 4η περίοδο, ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «γύρισαν» τον διακόπτη. Πίεσαν αποτελεσματικά στην άμυνα, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και με ένα επί μέρους σκορ 12-2 προσπέρασαν με 64-61 στο 36’. Ο Πάντερ δήλωσε και πάλι «παρών» και το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους (69-69, 42’’ για το τέλος). Ωστόσο, με άμυνα από… μπετόν (που δεν επέτρεψε στην Παρτιζάν να σκοράρει ξανά), ένα κάρφωμα του Φαλ, 2/2 βολές από τον Γκος και 1/2 βολές από τον Γάλλο σέντερ, ο Θρύλος «σφράγισε» το μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74