Ολυμπιακός-Βόλος: “Ροκ” ματς και νίκη των “ερυθρολεύκων”

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, ο Ολυμπιακός νίκησε στο τέλος τον Βόλο και διατηρήθηκε στο +6.

Τη νίκη με 2-1 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Βόλου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Έτσι, κρατά τη διαφορά των +6 βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΚ, ενώ παράλληλα πετυχαίνει και την έκτη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» που προέρχονταν από τη νίκη-πρόκριση κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, δεν είχαν εύκολο απόγευμα κόντρα στην ομάδα του Βόλου, καθώς όλα τα γκολ σημειώθηκαν από το 85ο λεπτό και μετά, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν τους πρωταθλητές με απώλεια βαθμών.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί με πέναλτι στο 85’ και ο Ματιέ Βαλμπουενά με φάουλ στο 90’+1’. Για τον Βόλο σκόραρε ο Φαν Βέερτ στο 88’.

Στο 10ο λεπτό, ο Τόμας Βατσλίκ απέκρουσε πέναλτι του Φαν Βέερτ.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Λαλά, Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μπουχαλάκης, Εμβιλά στον άξονα, Αγκιμπού Καμαρά λίγο πιο μπροστά, Ρόνι Λόπες, Γκάρι Ροντρίγκες στα άκρα και Τικίνιο στην κορυφή.

Στο 3ο λεπτό, ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε άστοχα ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή.

Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Ρέαμπτσιουκ έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Τικίνιο δεν πρόλαβε τη μπάλα και από διαγώνια θέση δεξιά, ο Ρόνι Λόπες σούταρε άστοχα.

Στο 9’ ο Βόλος στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή κέρδισε πέναλτι. Ο Μπαρτόλο έβγαλε κάθετη στον Ρεγκατέν, αυτής πήγε να περάσει τον Βατσλίκ, αλλά εκείνος τον ανέτρεψε. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Φαν Βέερτ, με τον Τσέχο να αποκρούει. Ενώ στην επαναφορά, ο Φαν Βέερτ έπιασε μια άστοχη κεφαλιά.

Μετά το πέναλτι, ο Ολυμπιακός ανέβασε το ρυθμό του και στο 18’ ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Εμβιλά έπιασε κεφαλιά και ο Κλέιμαν με δυσκολία απέκρουσε.

Ο Ρόνι Λόπες απείλησε ξανά στο 21’, όταν σούταρε με φάλτσο από το ημικύκλιο , με τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 45’+3’ ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε κόρνερ, ο Τικίνιο έπιασε κεφαλιά, με τους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στη γραμμή.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Πέρδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τους Ανδρούτσο, Μαντί Καμαρά και Μασούρα, στη θέση των Λαλά, Αγκιμπού Καμαρά και Γκάρι Ροντρίγκες.

Στο 56’ ο Φαν Βέερτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν εκτεθειμένος και έτσι δεν υπήρξε γκολ.

Στο 65’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκιουλέν έσπιασε άστοχη κεφαλιά. Ενώ ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Τικίνιο στη σέντρα του Ανδρούτσου πέντε λεπτά μετά.

Ο Πέδρο Μαρτίνς στο 71’ πέρασε στο ματς τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί αντί του Εμβιλά, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2, με τους Μπουχαλάκη-Μαντί στον άξονα, Βαλμπουενά, Μασούρα στα άκρα και τους Τικίνιο-Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Στο 79’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από αριστερά πήδηξαν για κεφαλιά Τικίνιο και Σισέ, αλλά η μπάλα βρήκε στην πλάτη αμυνόμενου και πέρασε παράλληλα με την εστία.

Και στο 80’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι. Ο Ρέαμπτσουκ έφυγε κάθετα στην αντίπαλη άμυνα, μπήκε στην περιοχή, ο Ρομέρο τον ανέτρεψε και ο Κουτσιαύτης έδειξε την άσπρη βούλα. Έως ότου εκτελεστει το πέναλτι, υπήρξε καθυστέρηση μερικών λεπτών, μιας και ο προπονητής του Βόλου, Γκιγιέρμο Αμπασκάλ, ο οποίος εξέφραζε παράπονα.

Τελικά, στο 85’ ο Ελ Αραμπί το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Όμως στη συνέχεια ο Βόλος σόκαρε το Καραϊσκάκη. Στο 88’ ύστερα από σουτ του Ρομέρο εκτός περιοχής, οι κόντρες και η κακή εκτίμηση του Μπα ευνόησαν τον Φαν Βέερτ που από κοντά έκανε το 1-1.

Όμως ο Ολυμπιακός δεν γινόταν να το αφήσει εκεί. Στο 90’+1’, ο Βαλμπουενά με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και προς τα αριστερά, νίκησε τον Κλέιμαν και έγραψε το 2-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (46’ Ανδρούτσος), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά (71’ Ελ Αραμπί), Αγκιμπού Καμαρά (46’ Μαντί Καμαρά), Λόπες (60’ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (46’ Μασούρας), Τικίνιο

Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Ρίνερ, Πουρίτα (58’ Γκιουλέν), Φαν Βέερτ, Ρεγκατέν, Σοάρες (66’ Τσοκάνης), Ορός (74’ Νίνης), Φεράρι, Ρομέρο, Ροσέρο (74’ Βοϊτκόφσκι), Μπαρτόλο