Ολυμπιακός: Ηττήθηκε από την Άλμπα με κακό δεύτερο ημίχρονο

Παρά το καλό του πρώτο ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Άλμπα Βερολίνου, η οποία τον “εκτέλεσε” έξω από τη γραμμή του τρίποντου.

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 31 πόντους από την Άλμπα στο τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε στο δεύτερο φιλικό του στο Βερολίνο με 75-69.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν στη σύνθεσή τους, τους Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη και Άαρον Χάρισον, με τους τρεις παίκτες να μένουν εκτός για λόγους ξεκούρασης.

Κώστας Σλούκας και Σάσα Βεζένκοβ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, με τους αναπληρωματικούς να μην έχουν συνολικά καλή εικόνα και την έλλειψη ενός δεύτερου δημιουργού εν τη απουσία του Σπανούλη να είναι κάτι περισσότερο από εμφανής.

Ο αγώνας

Με τους Έλις, Ζαν-Σαρλ, Χαραλαμπόπουλο, ΜακΚίσικ και Σλούκα ξεκίνησε του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός. Εξαιρετικές άμυνες έβγαζαν από την αρχή της αναμέτρησης οι “ερυθρόλευκοι”, έχοντας και τον έλεγχο των ριμπάουντ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα στο +14 (21-7) και να αποδίδει εξαιρετικά και στις δύο πλευρές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα συνέχισαν την καλή δουλειά και αύξησαν το προβάδισμα τους στο +18 (31-13 στο 14’) δείχνοντας να “καθαρίζουν” από νωρίς την υπόθεση νίκη. Η Άλμπα δεν μπορούσε να μειώσει σημαντικά την διαφορά (36-21 στο 18’) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 38-24.

Με την άμυνα της Άλμπα σε πολύ καλύτερη κατάσταση, ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε πολύ να σκοράρει στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά έως τους επτά (35-42), εκεί όμως ο ΜακΚίσικ κι ο Μάρτιν κάρφωσαν από μία φορά για το 35-48 πριν από το 44-52 το οποίο ήρθε στο τέλος της τρίτης περιόδου.

το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η Άλμπα εκμεταλλευόμενη την κακή εικόνα του Ολυμπιακού και τα εύκολα λάθη του με επιμέρους σκορ 19-6 ανέτρεψε το σκορ πλήρως και προηγήθηκε με 63-58 3′ λεπτά πριν το τέλος. Η αντίδραση των “ερυθρόλευκων” ήρθε με τον Σλούκα, ο οποίος μείωσε στον πόντο (65-64), στο 38’. Όμως, για άλλη μία φορά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να διατηρούσαν και το προβάδισμά τους (71-67) και να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69