Ολυμπιακός: Nίκη με εξαιρετικό Σλούκα κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο ΣΕΦ την Αρμάνι Μιλάνο για την 3η αγωνιστική της Euroleague, την οποία κέρδισε παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν της Αρμανι Μιλάνο με 86-75 και έκαναν το 2-1 στη σεζόν, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κόντραραν αρκετά την Αρμάνι Μιλάνο και ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου να ανεβάσουν τη διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-42. Οι Ιταλοί στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ξέφυγαν με 9 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πολύ γρήγορα και ανέτρεψαν τα δεδομένα. Το μομέντουμ που βρήκαν οι ερυθρόλευκοι το κράτησαν για το υπόλοιπο του αγώνα και τελικά κέρδισαν σχετικά άνετα με 86-75.

Εξαιρετικός ο Κώστας Σλούκας με 17 πόντους και 11 ασίστ, ενώ 16 (με 4 ριμπάουντ) μέτρησε ο Γιώργος Πρίντεζης και 10 με 4 ασίστ ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Στους 16 ο Άαρον Χάρισον, 6 με 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Χασάν Μάρτιν. Για την Αρμάνι, προσπάθησε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, 16 είχε ο Μάικλ Ρολ, 9π. ο Λουίτζι Ντατόμε και 8π. ο Κάιλ Χάινς.

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν “σφιγμένες”, με τον Κώστα Παπανικολάου να πετυχαίνει το δεύτερο καλάθι του για να ισοφαρίσει σε 8-8 (4′). Ο Γιώργος Πρίντεζης “ξεκόλλησε” το σκορ και με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το σκορ σε 15-13 (8′). Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε σε 18-21, από τον Πρίντεζη, ο οποίος είχε 8 πόντους.

Οι Ιταλοί ήταν συνεχώς σε εγρήγορση και δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ. Στη συνέχεια μάλιστα, πήραν και διαφορά 5 πόντων, έπειτα από καλάθι του Ζακ ΛεΝτέι, 25-30 (15′). Οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν γρήγορα σε 29-30 (17′). Ο Ροντρίγκεζ πέτυχε ακόμα ένα καλάθι (12 πόντους) και ανέβασε τη διαφορά στο στους 7 πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι, 32-39 (18′). Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 36-42, το οποίο διαμόρφωσε ο Γιώργος Πρίντεζης, έπειτα από το γνωστό “πεταχτάρι στη λήξη του χρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +8, 40-48 (23′). Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το σκορ, έπειτα από σερί 9-0 και έδειξε πως δεν τα παρατάει, 49-48 (24′). Ο Χάρισον με τρίποντο στον αιφνιδιασμό, έβαλε την ομάδα του και πάλι μπροστά με 55-53 (27′). Ο ΜακΚίσικ με τρομερή ενέργεια έκανε το 59-53 (29′). Το σκορ του αγώνα έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά διαμορφώθηκε σε 63-58.

Ο Χάρισον συνέχισε να είναι “καυτός” και με τρίποντο έκανε το 66-58 (31′). Ο Τζένκινς με ακόμα ένα τρίποντο έφτασε τη διαφορά στους 9 πόντους, 72-63 (33′). Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό και έκαναν το 76-65 (36′). Ο Ρολ με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους 6 πόντους, σε πολύ κρίσιμο σημείο, 79-73 (38′). Ο Σλούκας με δίποντο από τα 5 μέτρα έφτασε τους 17 πόντους και το σκορ στο 83-74 (39′). Ο Χάρισον πέτυχε το τέταρτο τρίποντο του και έκανε το 86-75, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

Ολυμπιακός(Μπαρτζώκας): Χάρισον 16 (2/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρτιν 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): ΛεΝτέι 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορέτι, Μορασκίνι 2, Ρολ 16 (4/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 18 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Ντιλέινι 5 (1/7 σουτ), Σιλντς 5 (2/7 σουτ), Μπρουκς, Χάινς 8 (3/8 δίποντα), Ντατόμε 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/34 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 14/19 βολές, 31 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 4 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 12/28 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 18/25 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Μακάμπι στο ΣΕΦ (16/10 στις 21:00), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει στο γήπεδό της με τη Ρεάλ Μαδρίτης (16/10 στις 21:45) για την τέταρτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου.