Πρεμιέρα Πρωταθλητή!

Ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ Interwetten έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης για τη 2η αγωνιστική.

Αυτό ήταν το πρώτο ματς για τους Πειραιώτες για το φετινό πρωτάθλημα, μιας και το περασμένο Σάββατο έπαιξαν τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ενώ το ματς για την 1η αγωνιστική κόντρα στην ΑΕΚ, θα διεξαχθεί στις 16 Δεκεμβρίου.

Ενώ την Τετάρτη θα υποδεχθούν την Ομόνοια Λευκωσίας, στο πρώτο ματς των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Καλή εικόνα για τον Ολυμπιακό, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, επέβαλε το παιχνίδι του και έφτασε στους πρώτους 3 πόντους του. Μια νίκη που όλοι στην ομάδα ευελπιστούν να είναι το ξεκίνημα για την επανάληψη της περσινής σεζόν και να βρει την ομάδα πρωταθλήτρια. Ωστόσο, μιας και πρόκειται για το ξεκίνημα της σεζόν, οι ομάδες ακόμη δεν είναι στο 100% της απόδοσής τους, καθώς είναι σε φάση «δεσίματος».

Σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ο Κώστας Φορτούνης στο 60’, ο Γιώργος Μασούρας στο 64’ και το 88’. Ενώ πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Κώστας Φορτούνης.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τους νταμπλούχους ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια, Ραφίνια, Μπα, Σεμέδο, Χολέμπας τετράδα της άμυνας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκη στο κέντρο, Βαλμπουενά και Ραντζέλοβιτς μεσοεπιθετικά και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή. Οι Αρκάδες από την άλλη, παρατάχθηκαν σε σχηματισμό 4-2-3-1. Μιας και ο Μίλαν Ράσταβατς είναι τιμωρημένος, παρακολούθησε το ματς από την κερκίδα, ενώ στον πάγκο του Αστέρα ήταν ο βοηθός του, Μίλος Μπάσιτς.

Ο Αστέρας μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να κλείσει τους διαδρόμους, ωστόσο ο Ολυμπιακός βρίσκοντας τα πατήματά του, δημιούργησε ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες άλλαξαν σχηματισμό και με τις αλλαγές (Φορτούνη και Ραντζέλοβιτς) έφτασαν στα γκολ και τη νίκη. Καλή εικόνα από τους νεοαποκτηθέντες Ραφίνια και Χολέμπας, χρειάζεται χρόνο προσαρμογής ο Εμβιλά.

Στο 14ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του ευκαιρία. Ο Βαλμπουενά έδωσε στον Καμαρά, που πήρε κάποια μέτρα, σούταρε, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

Στο 22’ μετά από κλέψιμο του Καμαρά, ο Ελ Αραμπί έδωσε δεξιά στον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Εμβιλά δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, πέρασε όμως εκτός.

Στο 36’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Αλί Μπαμπά έπιασε μια κεφαλιά που μπλόκαρε ο Τζολάκης.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο παιχνίδι τους Φορτούνη και Μασούρα αντί των Εμβιλά και Ραντζέλοβιτς, αλλάζοντας τη διάταξη σε 4-2-3-1, με τους Μπουχαλάκη και Καμαρά στα χαφ, Μασούρα και Βαλμπουενά στα άκρα και τον Φορτούνη δεκάρι.

Στο 58’ ο Μασούρας σούταρε από το ύψος της περιοχής, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

Και στο 60ό λεπτό, ήρθε το πρώτο γκολ. Ο Ραφίνια έδωσε πολύ ωραία πάσα στον Φορτούνη, ο οποίος από τη γραμμή σχεδόν της περιοχής εκτέλεσε με το αριστερό κάνοντας το 1-0!

Δεν πέρασαν τέσσερα λεπτά και ήρθε το δεύτερο τέρμα. Μετά από κόντρες στο ημικύκλιο της περιοχής, ο Καμαρά επωφελείται, δίνει δίπλα του στον Μασούρα, ο οποίος πλάσαρε με τη μία για το 2-0!

Στο 66’ ο Σίτο έκανε σουτ για τον Αστέρα, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 75’ ο Κρέσπι έμεινε όρθιος παρά το μαρκάρισμα του Χολέμπας, σούταρε με τον Τζολάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 82’ ύστερα από σέντρα απ’ τα δεξιά και ασυννενοησία ανάμεσα σε Ραφίνια και Τζολάκη, ο Τασουλής έκανε κεφαλιά με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 87’ ο Χασάκ πλάσαρε από κοντά, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει.

Ένα λεπτό μετά, ήρθε και το τρίτο γκολ. Ο Φορτούνης έδωσε ωραία πάσα στον Χασάν, αυτός πήγε να πλασάρει, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα, που στην κενή εστία την έσπρωξε στα δίχτυα για το 3-0!

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μασούρας έδωσε στον Φορτούνη, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο.

Άπαντες πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο επερχόμενο παιχνίδι κόντρα στην Ομόνοια για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ραφίνια, Χολέμπας, Μπα, Σεμέδο, Εμβιλά (46’ Φοτρούνης), Καμαρά, Μπουχαλάκης (85’ Καφού), Βαλμπουενά (72’ Μπρούνο), Ρατζέλοβιτς (46’ Μασούρας), Ελ Αραμπί (67’ Χασάν)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς/Μίλος Μπάσιτς): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Τιλίκα (68’ Κεσπί), Μπαράλες, Μουνάφο (83’ Ιγκλέσιας), Σουάρες (46’ λ.τρ. Καστάνο), Ριέρα (68’ Μπόρχα Φερνάντες), Κώτσιρας, Αλί Μπαμπά(57’ Σίτο)