Ολυμπιακός: Σπουδαία νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Μπάγερν Μονάχου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 18η φάση της Euroleague, της οποίας επικράτησε και πλέον βλέπει playoffs.

Ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 84-82 και έφτασε τις 9 νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι Πειραιώτες σε πολλά σημεία του πρώτου ημιχρόνου έδειξαν να μην έχουν τον έλεγχο του αγώνα και οι Βαυαροί έφτασαν μέχρι και στο +9. Το σκηνικό ωστόσο άλλαξε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού, με το σκορ να βρίσκεται στο 44-46. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν πολύ πιο καλά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και παρόλο την πίεση που δέχθηκαν από τη Μπάγερν Μονάχου κατάφεραν να πάρουν το “θρίλερ” στο τέλος του αγώνα και να κερδίσουν με 84-82.

Ο Σλούκας ήταν φοβερός με 24 πόντους (8/15 σουτ) και 7 ασίστ, ενώ 13 πόντους-6 ριμπάουντ είχε ο Βεζένκοφ, 11 οι Χάρισον–Έλις και 10 ο Σπανούλης.

Εξαιρετικοί για την Μπάγερν ήταν ο Σίλεϊ με 26 πόντους (7/8 τρίποντα) και ο Ρέινολντς με 20 (9/11 δίποντα).

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν αρκετά εύστοχοι και με 2 τρίποντα έκαναν το 8-5 (2′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι και με ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γιώργο Πρίντεζη, το σκορ έφτασε στο 13-7 (5′). Οι Γερμανοί έπειτα από το ταιμ άουτ που πήρε εσπευσμένα ο Τρινκέρι, πραγματοποιήσαν σερί 0-9 και ανέτρεψαν το σκορ σε 16-18 (8′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Μπάγερν να έχει προβάδισμα 3 πόντων, 19-22.

Ο Βασίλης Σπανούλης με fadeaway δίποντο μετέτρεψε το σκορ σε 25-24 και έβαλε την ομάδα του μπροστά, η οποία ήταν εμφανώς καλύτερη στην άμυνα (12′). Οι Γερμανοί προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ, όμως το δεύτερο τρίποντο του Σλούκα μείωσε το σκορ στο 28-29 (14′). Οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα έφτασαν τη διαφορά τους στη μέγιστη τιμή (+7) και το σκορ στο 28-35 (16′). Το σκορ σκαρφάλωσε στο 33-42 χάρη σε τρίποντο του Μπόλντγουιν (18′). Ο Έλις κατάφερε να πετύχει μια αξιοσημείωτη φάση και ισοφάρισε σε 44-44 με 5 δικούς του συνεχόμενους πόντους (19′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 44-46 υπέρ της Μπάγερν Μονάχου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έκαναν γρήγορα γρήγορα το 48-46 (22′). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικές και με δυνατές άμυνες αλλά και όμορφο μπάσκετ ήταν στο 53-53 (25′). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησαν τη Μπάγερν λεπτό να πιστέψει ότι μπορεί να φύγει άνετη με το διπλό και με ένα δίποντο του Σλούκα ισοφάρισαν και πάλι, 59-59 (28′). Στη συνέχεια οι Πειραιώτες έφτασαν στο +5 με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, 64-59 (29′). Έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά, το σκορ βρέθηκε στο 64-61 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Σπανούλης με ένα ακόμα τρίποντο έγινε διψήφιος και έφτασε τη διαφορά στο +6, με το σκορ στο 69-63 (32′). Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και με ακόμα δύο τρίποντα από τους γηπεδούχους και ένα από τους Βαυαρούς, το σκορ “σκαρφάλωσε” στο 75-66 (34′). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 77-72 (36′). Ο Βεζένκοφ με ένα πολύ δύσκολο καλάθι και φάουλ απάντησε στην ισοφάριση των Γερμανών και έκανε το 80-77 (38′). Ο Σλούκας με εξαιρετική ενέργεια έκανε το 84-79, όμως στη συνέχεια με ένα τρίποντο μείωσαν σε 84-82 (39′). Η Μπάγερν δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία της επίθεση και έφυγε ηττημένη από το ΣΕΦ, με 84-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 λάθη), Σλούκας 24 (5/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μάρτιν 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς, Έλις 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 2 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 12 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 7 λάθη), Σίλι 26 (1/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρέινολντς 10 (9/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φλακαντορι 5 (1), Τσίπσερ 5 (1/5 τρίποντα), Γκιστ 4, Τζόνσον, Ραντόσεβιτς 8, Γκραντ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 18/19 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/38 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 12/14 βολές, 30 ριμπάουντ (18+12), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ