Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Ζβέρεφ απέκλεισε τον Τζόκοβιτς!

Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων προκρίθηκε ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος απέκλεισε τον Νόβακ Τζόκοβιτς και “γκρέμισε” το όνειρο του “Golden Slam”

Ο Αλεξάντερ Σβέρεφ έκανε τη μεγάλη έκπληξη στον δεύτερο ημιτελικό του μονού ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις, νικώντας το Νο1 του ταμπλό, Νόβακ Τζόκοβιτς με 2-1 σετ (1-6, 6-3, 6-1) και προκρίθηκε στον τελικό.

Στον τελικό του τουρνουά o Σβέρεφ θα αντιμετωπίσει για το χρυσό μετάλλιο τον Ρώσο Κάρεν Κχατσάνοφ, ενώ ο Τζόκοβιτς θα μονομαχήσει για το χάλκινο μετάλλιο με τον Ισπανό Πάμπλο Καρένιο Μπούστα. Για 3η φορά στην καριέρα του, μετά από τους Ολυμπιακούς του Πεκίνου το 2008 (3ος) και του Λονδίνου το 2012 (4ος), ο Σέρβος τενίστας θα αρκεστεί στη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου,

Ο Τζόκοβιτς έχασε την ευκαιρία να πετύχει το ιστορικό Golden Slam (4 κατακτήσεις Grand Slam και χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο), επίδοση που κατέχει μόνο η θρυλική Στέφι Γκραφ από το 1988! Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη ήττα του «Νόλε» μετά από 22 παιχνίδια τη φετινή σεζόν!

Ο Γερμανός τενίστας ξεκίνησε «μουδιασμένα» χάνοντας «σβηστά» το πρώτο σετ απ’ τον θρυλικό Σέρβο, όμως στη συνέχεια αυτοσυγκεντρώθηκε κι έκανε έναν απίστευτο αγώνα. Πήρε το δεύτερο σετ με 6-3 και έφτασε ως τη νίκη, με ένα ανεπανάληπτο τρίτο σετ, όπου ο Τζόκοβιτς πήρε μόλις ένα γκέιμ.