Ολυμπιακοί Αγώνες: Πρόκριση στους «8» για Σάκκαρη- Τσιτσιπά

H Μαρία Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισαν στο μικτό διπλό των Ολυμπιακών Αγώνων και προκρίθηκαν στα προημιτελικά

Η Μαρία Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησαν με 2-0 σετ (6-3, 6-4) των Καναδών, Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ και προκρίθηκαν στις «8» καλύτερες ομάδες του τουρνουά.

Οι Έλληνες πρωταθλητές άφησαν πίσω τους τις ήττες και τον αποκλεισμό τους στο μονό και σήμερα έφθασαν στη νίκη επί του Καναδά για τον πρώτο γύρο του μεικτού διπλού στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις, στο «Ariake Tennis Court». Κέρδισαν το πρώτο σετ με 6-3 σε 32 λεπτά, συνέχισαν να κυριαρχούν στο κορτ και κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 6-4 σε 35 λεπτά.

Στα προημιτελικά του μικτού διπλού, Σάκκαρη και Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσουν την ομάδα της Αυστραλίας, που αποτελείται από την κορυφαία της παγκόσμιας κατάταξης των γυναικών, Ασλεϊ Μπάρτι και άλλοτε Νο 2 στον κόσμο, Τζον Πιρς.