Ολυμπιακοί Αγώνες: Στους «8» η Εθνική πόλο ανδρών

Την πρόκριση στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο εξασφάλισε μαθηματικά η Εθνική πόλο των ανδρών, χάρη στη δύσκολη νίκη επί της Ιαπωνίας

Τα βρήκε σκούρα με την οικοδέσποινα Ιαπωνία η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών στον τρίτο αγώνα της στον Α’ Όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά στο Τόκιο, αλλά έστω και αγχωτικά, με ένα γκολ του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανακάκη, στα 32 δευτερόλεπτα πρiν από το τέλος βρήκε τη λύτρωση και πήρε τη σπουδαία νίκη με 10-9, τη δεύτερη σε τρεις αγώνες (έχει και μια ισοπαλία.

Με τη νίκη αυτή το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνεχίζει αήττητο στη διοργάνωση, εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκριση στα προημιτελικά, δηλαδή στους αγώνες χισατί, ενώ είναι στην πρώτη θέση του Ομίλου μαζί με την Ιταλία (με τη οποία έχει φέρει την ισοπαλία) και είναι πάντα μέσα στους στόχους του.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Εθνικής είναι το Σάββατο (31/7, 13:50 ώρα Ελλάδας), με αντίπαλο την αδύναμη Νότια Αφρική.

O αγώνας:

Η Εθνική ζορίστηκε ααναπάντεχα από το ιδιαίτερο παιχνίδι των Ιαπώνων και την πιεστική τους άμυνα. Δε μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να νιώσει άνετα, στο τέλος όμως πήρε αυτό που ήθελε.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με αποφασιστικότητα, εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και έδειξε ικανή να πάρει τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση. Σταδιακά όμως, η ιαπωνική άμυνα δημιουργούσε εκνευρισμό στους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου, οι οποίοι -όσο περνούσε η ώρα- αποδεικνύονταν ασυνεπείς στον τομέα της εκτέλεσης. Το 1-1 της πρώτης περιόδου ήταν ενδεικτικό του επιθετικού προβλήματος που είχε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο όμως εν συνεχεία παρουσίασε προβλήματα στην άμυνα. Η Ιαπωνία ανέβασε τον ρυθμό του αγώνα, σκόραρε σε διαδοχικές επιθέσεις και κατάφερε να είναι ανταγωνιστική (5-5 στο ημίχρονο), σε ένα σημείο όπου ο ελληνικός εκνευρισμός μεγάλωνε, λόγω και των αποφάσεων των διαιτητών.

Οι Ιάπωνες κατάφεραν να μειώσουν και πάλι σε 8-7 με τον Αντάτσι με σουτ από την περιφέρεια και ισοφάρισαν σε 8-8 με τον Αράκι. Ο Γενηδουνιάς ήταν εκείνος που έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την Ελλάδα γράφοντας το 9-8 με σουτ από την περιφέρεια. Οι Ιάπωνες ισοφάρισαν ξανά σε 9-9 με τον Αράι στον παίκτη παραπάνω ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος. Τελικά ο Στέλιος Αργυρόπουλος με ένα γκολ σε έναν άψογα παιγμένο παίκτη παραπάνω, στα 32 δευτερόλπετα πριν από τη λήξη έδωσε τη νίκη στην Ελλάδα με 10-9.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ 10-9

Οκτάλεπτα: 1-1, 4-4, 2-1, 3-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καπότσης 3, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος

ΙΑΠΩΝΙΑ (Ομότο): Ταναμούρα, Αντάτσι 3, Κόπου, Σίγκα, Γιοσίντα 1, Σουζούκι, Σιμίζου, Τακάτα, Αράι 2, Ινάμπα 2, Οκάβα, Αράκι 1.

Στους άλλους δύο σημερινούς αγώνες του Ομίλου: Ουγγαρία – Νότια Αφρική 23-1, ΗΠΑ – Ιταλία 11-12.