Ολυμπιακοί Αγώνες: Τέταρτος ο Καραλής στον τελικό του επί κοντώ

Ο Εμμανουήλ Καραλής κατετάγη στην 4η θέση, ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ στον τελικό του επί κοντώ

Την μεγαλύτερη – μέχρι σήμερα – διάκριση της καριέρας του πέτυχε ο Εμμανουήλ Καραλής στου Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

O 22χρονος αθλητής κατέλαβε την 4η θέση στο επί κοντώ με άλμα στα 5,80 μ., επίδοση που ισοφαρίζει το ατομικό του ρεκόρ και αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ για την κατηγορία Κ23, αφού βελτιώνει το 5,75 μ. του προκριματικού.

Ο Καραλής έκανε πολύ καλό αγώνα, καθώς πέρασε με την πρώτη τα 5,55 μ., 5,70 μ. και 5,80 μ., ενώ είχε πολύ καλές προσπάθειες στα 5,87 μ., ύψος στο οποίο πήγε στη συνέχεια ο πήχης. Ο αθλητής του Παναγιώτη Συμεωνίδης προερχόταν από μία δύσκολη χειμερινή περίοδο, όπου τραυματίστηκε κι έμεινε για καιρό εκτός δράσης. Η συνέχεια για εκείνον ήταν καλή, αφού κατάφερε να βρει σταδιακά το ρυθμό του ξεκινώντας με 5,70 μ. στην Καλλιθέα και κατακτώντας έπειτα το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα K23 με 5,65 μέτρα.

Ο Καραλής ξεπέρασε τα 5,80 μ. για πρώτη φορά από τον Μάρτιο του 2018, όταν κατέλαβε την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ. Ο αθλητής μετείχε για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ έχει μία παρουσία σε Παγκόσμιο ανοιχτού, ενώ ήταν τέταρτος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού του 2019.

Ο Σουηδός Αρμάντ Ντουπλάντις επιβεβαίωσε την κυριαρχία του κατακτώντας το χρυσό με 6.02μ., όπου είχε τρεις αποτυχημένες απόπειρες ο Αμερικανός Κρίστοφερ Νίλσον μένοντας στα 5.97μ. O Nτουπλάντις επιχείρησε να σπάσει το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ των 6.18μ., αλλά είχε τρεις άκυρες (την πρώτη και την τρίτη οριακά) στα 6.19μ. Ο Τιάγκο Μπρας από τη Βραζιλία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο έχοντας περάσει τα 5.87μ. με την πρώτη.

Ο θρύλος του αγωνίσματος, Ρενό Λαβιλενί, που είχε κατακτήσει το χρυσό στο Λονδίνο και το ασημένιο στο Ρίο, τερμάτισε όγδοος χωρίς να περάσει τα 5.70μ., καθώς αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα από την προθέρμανση που επιδεινώθηκε στο πρώτο του άλμα.