Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα: Νίκησε και πάει για το νταμπλ!

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Ολυμπιακός, νικώντας τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για 2η συνεχόμενη και 42η συνολικά χρονιά, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” στον επαναληπτικό ημιτελικό, ύστερα από το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση, ενώ περιμένει τον αυριανό επαναληπτικό ημιτελικό ΠΑΟΚ-ΑΕΚ για να μάθει τον αντίπαλό του. Ο τελικός, με τον μέχρι τώρα προγραμματισμό θα διεξαχθεί στις 22 Μαΐου.

Σκόρερ των Πειραιωτών, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί με πέναλτι στο 26’ και στο 41’ και ο Αρμίντο Μπρούμα στο 56’. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Αλέξανδρος Καρτάλης στο 51’.

Μάλιστα, για τον Μαροκινό φορ του Ολυμπιακού, ήταν τα πρώτα του γκολ στο εφετινό Κύπελλο.

Οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 89′ ο Χοσέ Χολέμπας αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

Το ματς

Με 3-4-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν στο τέρμα, Παπασταθόπουλος, Σεμέδο, Χολέμπας στην άμυνα, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ στα άκρα, Καμαρά, Εμβιλά στον άξονα, Μασούρας, Μπρούμα μεσοεπιθετικά και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Αργύρης Γιαννίκης, ξεκίνησε τον ΠΑΣ με 4-4-2, με τον Λοντίγκιν στο τέρμα, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν στην άμυνα, Κάστρο, Ντομίνγκες στα χαφ, Καρτάλης, Ελευθεριάδης στα άκρα και οι Παμλίδης, Μιλιντσεάνου στην επίθεση.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κάνουν ευκαιρίες για να φτάσουν στο γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, με τον ΠΑΣ μετά το πρώτο γκολ να μην δείχνει ότι μπορεί να απειλήσει.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, μείωσαν το σκορ και ενώ έδειχναν να είναι κοντά στην ισοφάριση, ο Μπρούμα πέτυχε το τρίτο τέρμα των Πειραιωτών και «σφράγισε» την πρόκριση.

Μόλις στο 2ο λεπτό, Ανδρούτσος και Μπρούμα έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Πορτογάλος έδωσε στον Έλληνα μπακ, αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ, με τον Καρτάλη να διώχνει. Δύο λεπτά μετά, ο Μασούρας σέντραρε από δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Ελ Αραμπί δεν ήταν καλή.

Στο 6’ ο Ελευθεριάδης βρήκε σουτ, αλλά μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Σα.

Στο 13’ ο Μπρούμπα μπήκε ωραία στην περιοχή από αριστερά, σούταρε, με τον Λοντίγκιν να μαζεύει. Ενώ στο 18’, ο Ανδρούτσος μπήκε και σέντραρε από δεξιά, ο ΕλΑραμπί σούταρε με τη μία, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λοντίγκιν.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού όμως, ήρθε στο 21’. Ο Μπρούμα έκανε πολύ ωραία ενέργεια στην περιοχή και ξεμαρκαρίστηκε, έστρωσε στον Ελ Αραμπί που σούταρε, αλλά κόντραρε στα σώματα και στη συνέχεια το νέο σουτ του Μασούρα απέκρουσε ο Λοντίγκιν.

Και στο 24’ ο Μπρούμα σούταρε, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Πίρσμαν και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Το εκτέλεσε στο 26’ ο Ελ Αραμπί ευστοχώντας και κάνοντας το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, μέχρι το 41’ που ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Καμαρά δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, έφτασε στον Ελ Αραμπί, που ντρίπλαρε τον Σάλιακα αδειάζοντάς τον και πλάσαρε όμορφα για το 2-0.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Χολέμπας σέντραρε από αριστερά, Λοντίγκιν και Εραμούσπε δεν συνεννοήθηκαν σωστά, η μπάλα έφτασε στον Ελ Αραμπί, που πλάσαρε αλλά ο αμυντικός του ΠΑΣ έδιωξε σε κόρνερ.

Αλλά στο 51’ ο ΠΑΣ μείωσε. Μετά από κυκλοφορία της μπάλας, ο Πίρσμαν έδωσε στον Καρτάλη στην περιοχή, έκανε ένα δυνατό συρτό σουτ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Δύο λεπτά λεπτά μετά, στο 53’ο Καρτάλης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα.

Και ενώ το ματς φαινόταν ότι θα γίνει ροντέο… ο Μπρούμα είχε άλλη άποψη. Στ 56’ ο Ρέαμπτσιουκ σούταρε από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος έστρωσε στον Πορτογάλο εξτρέμ, που με πλασέ έκανε το 3-1.

Στο 63’ ο Πίρσμαν μπήκε στην περιοχή, σούταρε, με τον Σεμέδο να βάζει την κόντρα και να διώχνει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά, ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή, έστρωσε στον Μπρούμα, αλλά εκείνος σούταρε πιο δυνατά από όσο θα έπρεπε, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ο ίδιος, στο 66’ σούταρε πάνω στον Λοντίγκιν.

Στο 77’ ο Μασούρας πήρε τη μπάλα από τον Βαλμπουενά, βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, πλάσαρε ωραία, αλλά ο Λοντίγκιν μπλόκαρε.

Στο 89’ ο Χολέμπας αντέδρασε μετά από φάουλ και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 90’+1’ ο Σάλιακας σούταρε αστοχα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (83’ Τιάγκο Σίλβα), Καμαρά (71’ Μπουχαλάκης), Μπρούμα (71’ Βαλμπουενά), Μασούρας (90’+2’ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (83’ Χασάν)

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε (69’ Κάργας), Πίρσμαν, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Ελευθεριάδης (46’ Κριζμάν), Καρτάλης, Παμλίδης  (46’ Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (69’Λώλης)