Ονειρεμένη Λέστερ «πάτησε» την Λίβερπουλ με ανατροπή!

Λέστερ βγαλμένη από όνειρο, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως έφτασε στην ολική ανατροπή με… συνοπτικές διαδικασίες κόντρα στην Λίβερπουλ.

Η Λέστερ επικράτησε της Λίβερπουλ με 3-1 στο Άνφιλντ, για την 24η αγωνιστική της Premier League.

Τεράστια νίκη με ταχύτατη ανατροπη πανηγύρισαν οι «αλεπούδες» κόντρα στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως η αγγλική τριάδα των Μάντισον, Βάρντι και Μπαρνς έφερε τούμπα το παιχνίδι.

Σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι «ρεντς» ήταν ανώτεροι, έχοντας το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής, αλλά και περισσότερες ευκαιρίες, με τον Σαλάχ να είναι πρωταγωνιστής στις πιο πολλές από αυτές. Η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 27′, όταν ο Χέντερσον με μια κεφαλιά βρήκε τον Φιρμίνο και εκείνος δεν κατάφερε να νικήσει τον Σμάιχελ από κοντά.

Από την πλευρά τους οι «αλεπούδες» είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, που είναι και το δυνατό τους σημείο. Δεν το κατάφεραν πολλές φορές, αλλά όταν το έκανα δημιουργούσαν έντονη ανησυχία στους αντιπάλους τους. Είχαν μάλιστα και την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 42′, με τον Βάρντι να σημαδεύει το δοκάρι από θέση τετ α τετ.

Με την έναρξη της επανάληψης η εικόνα ήταν ίδια με αυτή του πρώτου 45λεπτου. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν κυρίαρχη και 10 λεπτά μετά από το δοκάρι του Άρνολντ στο 57′ πήρε το προβάδισμα με ένα φοβερό πλασέ του Σαλάχ. Ωστόσο, αυτό που ακολούθησε στην συνέχεια ήταν ένας ζωντανός εφιάλτης για εκείνη.

Συγκεκριμένα, μέσα σε 7 λεπτά είδε να βρίσκεται πίσω στο σκορ με την διαφορά δύο τερμάτων. Η ομάδα του Ρότζερς έφερε το ματς στα ίσια στο 78′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάντσιον, έφτασε στην ολική ανατροπή στο 81′ με τον Βάρντι να εκεμταλλεύεται μια τραγική έξοδος του Άλισον και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με ένα κοντινό εύστοχο πλασέ του Μπαρνς.

Με αυτή τη νίκη η Λέστερ βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας και αύξησε την διαφορά της στο +6 από την 4η Λίβερπουλ.

Κίτρινες: Έβανς – Τζόουνς, Κάμπακ

Λέστερ: Σμάιχελ, Αμάρτει, Έβανς, Σογιουντσού, Περέιρα, Τίλεμανς (87′ Τσουντχάρι), Εντιντί, Ολμπράιτον (74′ Πέρεθ), Μπαρνς, Μάντισον, Βάρντι

Λίβερπουλ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Καμπάκ, Άρνολντ, Τζόουνς (75′ Τσάμπερλειν), Βαινάλντουμ (87′ Σακίρι), Μίλνερ (17′ Τιάγκο), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο