Ορεξάτος ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 4-2 του Άρη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, διατηρώντας το αήττητο και παραμένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Καλό πρόσωπο από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην αμυντική λειτουργία των Θεσσαλονικέων.

Αυτή είναι η πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα που ο Ολυμπιακός δέχεται πάνω από ένα τέρμα. Ενώ ο Άρης ηττήθηκε με το ίδιο σκορ με το οποίο «έσπασε» το αήττητο του ΠΑΟΚ.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Γκιλιέρμε στο 22’, ο Ελ Αραμπί στο 24’, ο Ελαμπντελαουί στο 44’ και ο Βαλμπουενά στο 63’ με πέναλτι. Για τον Άρη σκόραραν ο Ρόουζ στο 37’ και ο Ντιγκινί στο 83’.

Πριν το παιχνίδι, τιμήθηκε η μνήμη του Ηλία Ρωσίδη, ο οποίος έφυγε από τη ζωή στις 27 Δεκεμβρίου και τίμησε τη φανέλα του Ολυμπιακού από το 1949 έως το 1961, ενώ ήταν δίπλα στην ομάδα σε όλη τη διάρκεια της ζωής του.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε σε σχηματισμό 4-3-3, με τον Σα στα δοκάρια, τους Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκα στην άμυνα, Μπουχαλάκη, Γκιλιέρμε, Καμαρά στο κέντρο και Μασούρα, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί μπροστά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να βγαίνει μπροστά και να κάνει κάποιες ευκαιρίες που δεν ανησύχησαν τον Σα. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς όμως έκαναν αυτό που έπρεπε. Πέρασαν μπροστά και μέσα σε δύο λεπτά πέτυχαν δύο τέρματα, τελειώνοντας ήδη από το 24’ την υπόθεση νίκη. Ο Άρης παρόλα αυτά, παρόλο που δεν έκανε παιχνίδι σκοπιμότητας, συνέχισε να προσπαθεί να βγει μπροστά και έφτασε στο γκολ με τον Ρόουζ στο 37’, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει το δείκτη με τον Ομάρ.

Στο 5’ ο Βαλμπουενά έκανε σέντρα για τον Ελ Αραμπί, ωστόσο η άμυνα του Άρη έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 13’ ο Ιντέγε πλάσαρε από πλάγια θέση, ο Σα απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στον Λάρσον μέσα στη μικρή περιοχή και βγήκε εκτός.

Ένα λεπτό μετά, ο Μασούρας σέντραρε από δεξιά για τον Βαλμπουενά, αυτός έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Έμαν.

Στο 19’ ο Μαντσίνι σούταρε ύστερα από λάθος του Σεμεδο με τον Σα να μπλοκάρει.

Στο 22ο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σεμέδο έκανε κεφαλιά με τον Έμαν να αποκρούει και ο επερχόμενος Γκιλιέρμε έκανε την προβολή για το 1-0!

Δύο λεπτά μετά, ο Καμαρά έκλεψε από τον Δεληζήση, ο Μασούρας έκανε υποδειγματική σέντρα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά που απέκρουσε ο Έμαν και στην επαναφορά ο Μαροκινός την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0 και το 14ο γκολ του στο πρωτάθλημα!

Στο 37’ ο Άρης μείωσε. Ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Βέλεθ έκανε την πρώτη κεφαλιά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Ρόουζ  τη δεύτερη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σα για το 3-1.

Στο 44’ η μπάλα έφτασε στον Ελαμπντελαουί, ο οποίος μπήκε από δεξιά, σούταρε με το αριστερό και σκόραρε για το 3-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε. Οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν μεν το ρυθμό τους, ειδικά από το 70’ και μετά, έφτασαν στο γκολ με τον Βαλμπουενά από την άσπρη βούλα, έχασαν κάποιες ευκαιρίες, ενώ στο τέλος ο Άρης σκόραρε ακόμη ένα τέρμα.

Στο 53’ ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Βαλμπουενά που πάσαρε στον Μασούρα, αυτός σούταρε και ο Έμαν απέκρουσε.

Στο 56’ ο Ελαμπντελαουί πάσαρε με τη μία στον Ελ Αραμπί, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και έφυγε ψηλά. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο ίδιος σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Έμαν να μπλοκάρει.

Στο 61’ ο Βαλμπουενά μπήκε στην περιοχή, πήγε να ντριπλάρει τον Βέλεθ ο οποίος τον ανέτρεψε, με τον Τζοβάρα να καταλογίζει το πέναλτι αφού συμβουλεύτηκε τους ανθρώπους του VAR. Το εκτέλεσε στο 63’ ο Γάλλος, γράφοντας το 4-1! Αυτή είναι η τέταρτη φορά με γκολ και ασίστ στο ίδιο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για τον Ματιέ Βαλμπουενά, που έχει οκτώ γκολ με τον Ολυμπιακό, όλα με πέναλτι.

Στο 72ο λεπτό, ο Μαρτίνες εκτέλεσε κόρνερ , ο Ρόουζ σκόραρε, αλλά ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR το ακύρωσε σωστά, καθώς υπήρχε οφσάιντ.

Στο 79’ ο Ρόουζ έπιασε ένα δυνατό μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής, με τον Σα να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 83ο λεπτό, ο Λάρσον έκανε κάθετη μπαλιά στον Ντιγκινί, ο οποίος με αριστερό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στην άλλη πλευρά της εστίας του Σα, μειώνοντας σε 4-2.

Στο 93′ ο Σουντανί έκανε ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Έμαν απέκρουσε.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιλιέρμε (84’ Χριστοδουλόπουλος), Βαλμπουενά (69’ Λοβέρα), Μασούρας, Ελ Αραμπί (80’ Σουντανί)

Άρης (Ένινγκ): Έμαν, Κόρχουτ, Βέλεθ (65’ Ντε Σόουζα), Δεληζήσης, Ρόουζ, Μπα, Ματίγια, Μαντσίνι, Λάρσον, Φετφατζίδης (65’ Μαρτίνες), Ιντέγε (45’ λ.τρ. Ντιγκινί)