Πάει τρένο για πρωτάθλημα η Λίβερπουλ!

Δεν μπορεί να χάσει βαθμούς η Λίβερπουλ που για την 26η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, έπαιξε εκτός έδρας με την Νόριτς, με τους “κόκκινους” να επικρατούν με 0-1 και να φτάνουν σε 26 αγώνες τους 76 βαθμούς. Η Νόριτς από την πλευρά της είναι βρίσκεται στην τελευταία θέση με 18 βαθμούς.

Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες και στην πιο σημαντική του 35ο λεπτού ο Ρουπ δεν κατάφερε να νικήσει τον Άλισον που κράτησε το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ μπήκαν πιο αποφασισμένοι, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν αρκετές καλές φάσεις και τελικά ο Μανέ έδωσε τη λύση στο 78′ και η Λίβερπουλ έχει κερδίσει 25 αγώνες σε 26 παιχνίδια και παλεύει για το αήττητο μιας και το πρωτάθλημα είναι απίθανο να χαθεί, καθώς η διαφορά απο την 2η Μάντσεστερ Σίτι είναι στους 25 βαθμούς.

Πρώτη ευκαιρία στο ματς στο 7΄, όταν ο Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν δοκίμασε σουτ εκτός περιοχής, το οποίο ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Κρουλ.

Ο Κεϊτά στο 33ο λεπτό βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε, όμως η μπάλα κατέληξε του έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κρουλ.

Στο 35′ μετά από μια βαθιά μπαλιά ο Ρουπ βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ, βρέθηκε τετ α τετ με τον Άλισον, όμως την ώρα που έδωσε τη μπάλα λίγο δίπλα στον Πούκι, ο Βραζιλιάνος κίπερ με ωραία εκτίναξη έδιωξε τη μπάλα σωτήρια!

Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για την Λίβερπουλ. Στο 58′ ο Κεϊτά έπιασε ένα δυνατό ευθύβολο σουτ του με το δεξί, ο Κρουλ, όμως απέκρουσε σε κόρνερ με τις γροθιές του.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σαλάχ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, με τον Κρουλ αρχικά να αποκρούει το σουτ του Αιγύπτιου και στη συνέχεια το σουτ του Κεϊτά στην ίδια φάση.

Άλλη μια ευκαιρία για τους «κόκκινους» στο 66′. Ο Ρόμπερτσον έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Άαρονς να στέκεται τυχερός που δεν έβαλε αυτογκόλ, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στην προβολή που έκανε.

Ο Τετέι δοκίμασε στο 72′ εκτός περιοχής να σκοράρει, με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι της εστίας των «κόκκινων».

Η λύτρωση για την Λίβερπουλ ήρθε στο 78′. Ο Χέντερσον βρήκε τον Μανέ στη μεγάλη περιοχή με βαθιά μπαλιά, ο Σενεγαλέζος κατέβασε ωραία τη μπάλα και με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στην κλειστή δεξία γωνία του Κρουλ για το 0-1.

Νόριτς: Κρουλ, Άαρονς, Ζίμερμαν, Χάνλεϊ, Μπάιραμ (27΄ Λιούις), Τετέι (84΄Ντρμτις), ΜακΛιν, Ρουπ (83΄Μπουενδία), Ντούντα, Κάντγουελ, Πούκι

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Κεϊτά (85΄Μίλνερ), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (60΄ Φαμπίνιο), Σαλάχ, Φιρμίνο, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (60΄Μανέ)