Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ είναι η νέα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Συλλόγων καθως επικράτησε με 1-0 επί της Φλαμένγκο στο Σταδιο Καλίφα. Οι Άγγλοι πήραν την εκδίκηση τους έπειτα από 38χρονια από τους Βραζιλιάνους. Με τους κόκκινους να βάζουν στην τροπαιοθήκη τους, το πρώτο παγκόσμιο τρόπαιο.

Στο πρώτο μέρος η Λίβερπουλ απείλησε πρώτη στο 40’’ με τον Σαλάχ να αστοχεί από κοντά. Η Φλαμένγκο απάντησε με τον Αρασκαέτα στο 3’με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι.

Όσο περνούσαν τα λεπτά αμφότερες οι ομάδες έδειχναν επιθετική διάθεση. Στο 5’ και 6’ Κειτά και Άρνολντ αστόχησαν. Οι «ρεντς» είχαν την κατοχή στην αρχή, όμως οι Βραζιλιάνοι κατά την διάρκεια του αγώνα ισορρόπησαν απειλώντας τον Άλισον  με κύριο εκφραστή τον Μπρούνο Ενρίκε. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κλοπ μπήκε δυναμικά απειλώντας πρώτη με το δοκάρι του Φιρμίνο στο 47’ . Δυο λεπτά αργότερα ο Σαλαχ δεν ήταν εύστοχος από κοντά. Στην συνέχεια το σύνολο του Ζεσούς απάντησε με τις ευκαιρίες του Γκάμπριελ Μπαρμπόσα στο 52’ και 53’ με την δεύτερη ευκαιρία να αποκρούεται από τον Άλισον.  Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τις δυο ομάδες να φοβούνται να ανοιχτούν . Στο 67’ και στο 69’ ο Γκάμπριελ Μπαρμπόσα προσπάθησε να ανοίξει το σκορ η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αρκετά να παραβιάσουν την εστία του Ντιέγκο Άλβες. Ο Μανέ στο 78’ δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά, ένα λεπτό αργότερα ο Άρνολντ σουταρε, αλλά η μπάλα έπειτα από κόντρα πήγε στα χέρια του Ντιέγκο Άλβες. Στο 84’ ο Σαλαχ δεν μπόρεσε να νικήσει την άμυνα των Βραζιλιάνων. Προς το τέλος του ημιχρόνου οι Άγγλοι με τον Χέντερσον στο 86’ να μην μπορεί να νικήσει τον Άλβες. Στις καθυστερήσεις ο Ραφίνια έσπρωξε τον Μανέ με το VAR  να μην δίνει τίποτα. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τις δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια.

Στην  παράταση η «Φλα» προσπάθησε να απειλήσει με τον Βιτίνιο στο 95’, η μπαλιά του κόπηκε από την άμυνα. Στο 97’ Κειτά απάντησε αλλά η άμυνα δεν του επέτρεψε να κάνει την ζημιά. Λίγα λεπτά αργότερα ο Φιρμίνο άνοιξε το σκορ έπειτα από την εξαιρετική ασίστ του Μανέ, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση. Μετά από το γκολ οι πρωταθλητές Ευρώπης πάτησαν το γκάζι με τον Σαλάχ και Άρνολντ να νικιούνται από τον Άλβες. Οι πρωταθλητές της Λατινικής Αμερικής  προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσια με τους Γκάμπριελ Μπαρμπόσα και Λινκολον να σπαταλούν τις ευκαιρίες.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Λίβερπουλ να παίρνει ένα τρόπαιο που τόσο της έλειπε.