Παγκόσμιο κύπελλο συλλόγων: Το τρόπαιο η Μπάγερν Μονάχου που λύγισε την Τίγκρες

Η Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε το Παγκόσμιο κύπελλο συλλόγων, κερδίζοντας στον τελικό δύσκολα την Τίγκρες

Η Μπάγερν Μονάχου έφυγε από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα με το βαρύτιμο τρόπαιο του Παγκόσμιου Κυπέλλου Συλλόγων της FIFA, νικώντας στον τελικό την Τίγκρες και η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα, η Παλμέιρας τερμάτισε στην 4η θέση της διοργάνωσης αφού έχασε στο μικρό τελικό στα πέναλτι.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ «έγραψε ιστορία» στο «Education City Stadium» της Αλ Ραγιάν, καθώς με την κατάκτηση του συγκεκριμένου τροπαίου έφτασε τα έξι στην περίοδο 2019/2020.

Να σημειωθεί ότι ήταν ο δεύτερος τίτλος σε Παγκόσμιο Συλλόγων για την κορυφαία ομάδα της Γερμανίας, μετά την κατάκτηση του τροπαίου το 2013.

Μπάγερν Μονάχου- Τίγκρες 1-0

Στο μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, στο γήπεδο Education City Stadium της Αλ Ραγιάν, η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε με 1-0 την Τίγκρες και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο. Σκόρερ ήταν Παβάρ στο 59ο λεπτό.

Η Μπάγερν Μονάχου στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κίμιχ έκανε ένα σουτ από μακρινή απόσταση και πέτυχε ένα απίθανο γκολ, όμως το VAR το ακύρωσε ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Αρκετά αργότερα στο 34′ ο Σανέ σούταρε από μέση απόσταση, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 51′ έγινε μια πάσα στη περιοχή που είχε ως αποδέκτη τον Γκνάμπρι, ο οποίος δεν βρήκε στόχο. Στο 59ο λεπτό, έπειτα από επέμβαση του τερματοφύλακα ο Παβάρ πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 1-0 της Μπάγερν.

Η επόμενη ευκαιρία έγινε στο 81′ με τον Τολισσό που επιχείρησε ένα σουτ από αρκετά μακριά αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Στο 85′ ο Κόστα προσπάθησε να απειλήσει από καλό σημείο, όμως ο Γκούζμαν ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 42′ Ντουένας, 69′ Ροντρίγκες, 90′ Καριόκα

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Ντέιβις, Ερνάντεζ, Σούλε, Παβάρ, Αλάμπα, Κίμιχ, Γκνάμπρι (64′ Τολισσό), Κόμαν (73′ Ντούγκλας Κόστα), Σανέ (73′ Μουσιάλα), Λεβαντόφσκι (73′ Τσούπο-Μότινγκ).

Τιγκρές (Φερέτι): Γκούζμαν, Ροντρίγκες (81′ Κουινόνες), Ρέγιες, Σαλσέδο, Ντουένας, Πιζάρο, Κουινόνες, Καριόκα, Ακουίνο, Γκονζάλεζ Εσπινόλα, Ζινιάκ.

Αλ Αχλί- Παλμέιρας 0-0 (Πέναλτι 3-2)

Η Αλ Αχλί αναδείχτηκε ισόπαλη με αντίπαλο την Παλμέιρας με 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση. Τελικά ο αιγυπτιακός σύλλογος επικράτησε στα πέναλτι της ομάδας του Αμπέλ Φερέιρα με 3-2 και κατέκτησε την 3η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων της FIFA.