Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Έκανε την έκπληξη η Νέα Ζηλανδία στην πρεμιέρα (hls)

Νίκη έκπληξη της Νέας Ζηλανδίας επί της Νορβηγίας στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Στην πρεμιέρα του φετινού τουρνουά, η εκ των διοργανωτριών Νέα Ζηλανδία έκανε την έκπληξη και νίκησε με 1-0 τη Νορβηγία στο Όκλαντ.

Η Χάνα Γουίλκινσον που αγωνίζεται στη Μέλμπουρν Σίτι, πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 48′.

Στο 90ο λεπτό, η Νέα Ζηλανδία έχασε μοναδική ευκαιρία να «κλειδώσει» την νίκη, αλλά η Πέρσιβαλ που αγωνίζεται στην Τότεναμ, δεν εκμεταλλεύθηκε το πέναλτι )από χέρι της Χάνσεν), καθώς έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της Μίκαλσεν.

Αυτή, ήταν η πρώτη νίκη για την Νέα Ζηλανδία σε Μουντιάλ, ενώ η αναμέτρηση διεξήχθη στο Εντεν Παρκ του Οκλαντ, παρουσία 42.137 θεατών, που αποτελεί και σχετικό ρεκόρ για ποδοσφαιρικό αγώνα στην Νέα Ζηλανδία, συμπεριλαμβανομένων και αγώνων ανδρών.

Νέα Ζηλανδία (Γίτκα Κλίμκοβα): Εσον, Μποτ, Αλι Ρίλεϊ, Στοτ (70’ Μπάντζι), Μπόουεν, Μπορσιβάλ, Στέϊνμετζ, Ασετ, Χαντ (90’+3’ Ρένι), Γουίλκινσον (86’ Σάτσελ), Ιντια Ρίλεϊ.

Νορβηγία (Χέγκε Ρίισε): Μίκαλσεν, Χάνσεν, Μιέλντε, Μπιέλντε (90’+2’ Σόνστεβολντ), Χάρβινκεν, Ενγκεν, Ρέϊτεν, Μάανουμ (74’ Ρίσα), Χάνσεν, Χέγκερμπεργκ, Μπλάκσταντ (56’ Χάαβι).

Μάλιστα, στον αγώνα αυτό υπήρξε ακόμη μια πρωτοτυπία: Στη φάση του πέναλτι, η γιαπωνέζα διαιτήτρια Γιοσίμι Γιαμασίτα, αφού είδε τη φάση στο VAR, ανακοίνωσε την απόφασή της στους θεατές μέσω μικροφώνου.