Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Ιστορική νίκη για την Τζαμάικα και παίζει για πρόκριση (hls)

Ιστορική ευκαιρία για να διεκδικήσει την πρόκριση στα νοκ άουτ έχει η Τζαμάικα που νίκησε τον Παναμά.

Η Τζαμάικα νίκησε με 1-0 τον Παναμά στο Περθ για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας της Καραϊβικής στην ιστορία της σε Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών. Και έρχεται με τέτοιο τρόπου που διεκδικεί την πρόκριση.

Στο 56ο λεπτό, ύστερα από κόρνερ από αριστερά, η Άλισον Σουαμπί έκανε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, που ήταν και το γκολ που έκρινε το παιχνίδι.

Έτσι, η Τζαμάικα φτάνει τους 4 βαθμούς, όσους και η Γαλλία. Ενώ την τελευταία αγωνιστική παίζει με τη Βραζιλία (3β), έχοντας πολύ μεγάλη ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση.

Από την πλευρά του, ο Παναμάς μένει χωρίς βαθμό, και αποκλείεται μαθηματικά από τη συνέχεια. Την 3η αγωνιστική θα παίξει με τη Γαλλία, με τις «τρικολόρ» να έχουν προβάδισμα πρόκρισης από τον όμιλο.

Παναμάς (Ιγκνάσιο Κιντάνα): Μπέιλι, Νάτις, Καστίγιο, Πινσόν, Σαλαζάρ (46’ Κιντέρο), Μπάλτριπ-Ρέγιες (87’ Τζαέν), Σεντένο (65’ Ρίλεϊ), Γκονζάλες (78’ Μοντενέγκρο), Κοξ, Σεντένο, Τάνερ

Τζαμάικα (Λόρν Ντόναλντσον): Σπένσερ, Σουάμπι, Μπλάκγουντ, Κάμερον (87’ Γουίλτσιρ), Σουαμπί, Σαμπσόν, Σπένς, Πράιμους (87’ ΜακΝαμάρα), Μπράουν (80’ Ουάσινγκτον), Κάρτερ (65’ Μάθιους), ΚακΚένα (80’ Σίμονς)