Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Ιστορική νίκη για τις Φιλιππίνες (hls)

Την πρώτη νίκη της ιστορίας τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο πέτυχαν οι Φιλιππίνες επί της Νέας Ζηλανδίας.

Ιστορική νίκη πέτυχαν οι Φιλιππίνες, που επικράτησαν με 1-0 της Νέας Ζηλανδίας στην Ουέλινγκτον για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Καθώς αυτή είναι η πρώτη νίκη της χώρας σε Παγκόσμιο Κύπελλο (όχι μόνο γυναικών, αλλά και συνολικά)

Στο 24’ μετά από σέντρα από δεξιά, η Σαρίνα Μπόλντεν με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τις Φιλιππίνες. Ένα ιστορικό γκολ, μιας και είναι το πρώτο της χώρας σε Παγκόσμιο Κύπελλο και που τελικά έδωσε και τη νίκη).

Στη συνέχεια, οι Νεοζηλανδές πίεσαν, με την τερματοφύλακα Ολίβια ΜακΝτάνιελ να «κατεβάζει ρολά» και να κρατά το «μηδέν». Είχαν σουτ της Χαντ στο δοκάρι στο 64ο λεπτό και το γκολ που σημείωσε με κεφαλιά τέσσερα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε για ένα πολύ οριακό οφσάιντ της Γουίλκινσον.

Νέα Ζηλανδία (Τζίτκα Κλίμκοβα): Έσον, Μποτ, Α. Ρίλεϊ, Στοτ, Μπόουεν, Περσίβαλ (83’ Τζέιλ), Στέινμετζ, Χάσετ (46’ Λόνγκο), Ι. Ρίλεϊ (46’ Τσανς), Χαντ, Γουίλκινσον

Φιλιππίνες (Άλεν Στάϊσιτς): ΜακΝτάνιελ, Κόβαρτ (83’ Μπουγκάι), Λονγκ, Μπέρντ, Χάρισον, Μπάρκερ (70’ Ανίς), Σαβίτσκ, Έγκεσβικ (63’ Φλάνιγκαν), Κεσάντα (70’ Ράντλε), Μπόλντεν (83’ Φρίλες), Γκουίλου