Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Νίκη και πρόκριση της Αγγλίας (hls)

Νίκησε η Αγγλία τη Δανία και πήρε την πρόκριση για τις «16».

Η Αγγλία νίκησε 1-0 τη Δανία στο Σίδνεϊ για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Οι «Λέαινες» με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 6 βαθμούς και εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ενώ στον αγώνα αυτό, δεύτερη βοηθός διαιτητή ήταν η Κύπρια Πολυξένη Ηροδότου.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση πέτυχε η Αγγλία πέτυχε η Λόρεν Τζέιμς στο 6’ με σουτ έξω από την περιοχή.

Για την Λάουρα Κόουμπς που πέρασε αλλαγή στο 38ο λεπτό, ήταν το ντεμπούτο της σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Από την πλευρά της, η Δανία μένει στους 3 βαθμούς, έχει προβάδισμα για την πρόκριση, αλλά θα διεκδικήσει την 3η αγωνιστική κόντρα στην Αϊτή.

Αγγλία (Σαρίνα Βίγκμαν): Ερπς, Μπρονζ, Γκρίνγουντ, Μπράιτ, Ντέιλι, Γουόλς (38’ Κόουμπς), Στάνγουεϊ, Τόουν (76’ Χεμπ), Τζέιμς, Κέλι, Ρούσο (76’ Ίνγκλαντ)

Δανία (Λαρς Σόντεργκαρντ): Κρίστενσεν, Μπαλισάγκερ (76’ Τόγκερσεν), Σεβέκε, Μπόγιε, Βέγιε, Χάσμπο (71’ Βάνγκσγκαρντ), Βόλμγκαρντ (87’ Τρέλσγκαρντ), Κουλ, Χάρντερ, Μάντσεν (76’ Σόρενσεν), Τόμσεν