Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Νίκη με ανατροπή για τον Καναδά επί της Ιρλανδίας (hls)

Νίκησε την Ιρλανδία ο Καναδάς και έκανε βήμα πρόκρισης.

Ο Καναδάς νίκησε με 2-1 την Ιρλανδία στο Περθ για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Η Ιρλανδία πήρε νωρίς το προβάδισμα, μόλις στο 5ο λεπτό, όταν η Κέιτ ΜακΚέιμπ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ για το 0-1. Αυτό, είναι το πρώτο γκολ που πετυχαίνει η Ιρλανδία σε Παγκόσμιο Κύπελλο, μιας και φέτος είναι κάνει το ντεμπούτο της.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η Κόνολι στην προσπάθειά της να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας της, ισοφαρίζοντας για τον Καναδά σε 1-1.

Στο 53’ οι Καναδές έφτασαν στην ανατροπή, καθώς η Αντριάνα Λεόν με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1.

Έτσι, ο Καναδάς φτάνει τους 4 βαθμούς, ενώ η Ιρλανδία μένει στους 0.

Καναδάς (Μπέβερλι Πρίστμαν): Σερίνταν, Μπιουκάναν (46’ Ζαντόρσκι), Ριβιέρε (90’+4’ Τσάπμαν), Λόρενς, Γκιλς, Κουίν, Γκρόσο (46’ Σμιντ), Φλέμινγκ, Χιτέμα, Βιένς (46’ Σινκλέρ), Λεόν (59’ Λακάσε)

Ιρλανδία (Βέρα Πάουβ): Μπρόσναν, Κουίν (46’ Λάρκιν), Φέιχι, Κόνολι, Λίτλτζον (65’ Αγκ), Ο’Σάλιβαν, ΜακΚέιμπ, Όγκορμαν (59’ Σέβα), Λ. Κουίν, Φέρελι (65’ Άτκινσον), Καρούσα (54’ Μπάρετ)

Η 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου ολοκληρώνεται αύριο Πέμπτη 27/7 στις 13:00 με το Αυστραλία-Νιγηρία.