Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Νίκη της Δανίας επί της Κίνας (hls)

Νίκη της Δανίας επί της πολύ καλής Κίνας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών.

Η Δανία νίκησε με 1-0 την Κίνα στο Περθ για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Σε ένα ματς που είχε μεν καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, αλλά λίγες καλές ευκαιρίες για γκολ, οι Δανέζες ήταν πιο αποτελεσματικές και πήραν τους πρώτους 3 βαθμούς τους στο φετινό Μουντιάλ.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 90’ η Αμαλί Βάνγκσγκαρντ. Μάλιστα, αυτό είναι το πρώτο τέρμα που πετυχαίνει με τη φανέλα της εθνικής ομάδας της. Ενώ παράλληλα είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή 5 λεπτά νωρίτερα.

Δανία (Λαρς Σόντεργκαρντ): Κρίστενσεν, Μπαλισάγκερ, Σεβέκε, Μπόγε, Βέχε, Χάσμπο, Χόλμγκααρντ, Κουλ (62’ Μπρουν), Χάρντερ, Σόρενσεν (72’ Μάντσεν), Τόμσεν (85’ Βάνγκσγκαρντ)

Κίνα (Σούι Κιντζία): Ξου, Λι (85’ Γκάο), Γιάο, Τσεν, Γου (90’+1’ Γκου), Χ. Τζανγκ (46’ Γουάνγκ), Γιάνγκ, Λ. Τζανγκ, Γουάνγκ, Λου (78’ Σεν)

Μετά την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής, η βαθμολογία στον 4ο όμιλο διαμορφώνεται ως εξής:

1. Δανία 3 (1-0)
2. Αγγλία 3 (1-0)
3. Κίνα 0 (0-1)
4. Αϊτή 0 (0-1)