Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Νίκη της Κολομβίας επί της Νότιας Κορέας (hls)

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Κολομβία.

Η Κολομβία νίκησε με 2-0 τη Νότια Κορέα στο Σίδνεϊ για την 1η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Για την ομάδα της Λατινικής Αμερικής, άνοιξε το σκορ στο 30’ η Καταλίνα Ούσμε με πέναλτι.

Ενώ στο 39’ η Λίντα Καϊσέδο  πέτυχε το 2-0.

Η γεννημένη στις ΗΠΑ έφηβη Κέισι Φερ από την Νότια Κορέα έγινε η νεότερη παίκτρια που αγωνίστηκε σε Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών, μπαίνοντας στο γήπεδο ως αλλαγή στο 78ο λεπτό, μόλις 26 ημέρες μετά τα 16α γενέθλιά της.

Ήταν ο τελευταίος αγώνας του πρώτου γύρου των αγώνων των ομίλων και ο 300ος αγώνας στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών.

Κολομβία (Άντζελο Μαρσίλια): Πέρες, Βανέγκας, Ντ. Αρίας, Κ. Αρίας, Καραμπάλι, Ντουράνγκο, Μοντόγια (87’ Οσπίνα Γκαρσία), Ραμίρες, Σάντος (76’ Ρεστρέπο), Καϊσέδο, Ούσμε

Νότια Κορέα (Κόλιν Μπελ): Γιουν, Σιμ, Λιμ, Κιμ, Τσου (87’ Μουν), Τσο (68’ Παρκ), Λι, Γι, Γιανγκ, Σον (68’ Κανγκ), Τσόρ (78’ Πάιρ)