Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Νίκη της Νιγηρίας επί της Αυστραλίας και προβάδισμα πρόκρισης (hls)

Σε ένα συναρπαστικό ματς, η Νιγηρία νίκησε την Αυστραλία και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Η Νιγηρία νίκησε με 3-2 την Αυστραλία στο Μπρισμπέιν για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στο 45’+1’ η Βαν Έγκμοντ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0 για τη μία εν των οικοδεσποινών του Μουντιάλ.

Όμως η Νιγηρία αντέδρασε άμεσα και στο 45’+6’ ισοφάρισε με την Κανού.

Στο 65’ η Οχάλε ολοκλήρωσε την ανατροπή και έκανε το 1-2 για τη Νιγηρία.

Ενώ στο 72’ η Οσοάλα, εννέα λεπτά μετά την είσοδό της, με πλασέ από δύσκολη γωνία έκανε το 1-3.

Η Αυστραλία μείωσε στο 90’+6’ με την κεφαλιά της Κένεντι για το τελικό 2-3.

Με αυτή τη νίκη, η Νιγηρία φτάνει τους 4 βαθμούς, όσους και ο Καναδάς, με την Αυστραλία να μένει στους 3. Έτσι, οι τρεις αυτές ομάδες θα παίξουν για την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική (η Ιρλανδία έχει 0 βαθμούς και έχει αποκλειστεί μαθηματικά).

Αυστραλία (Τόνι Γκούσταφσον): Άρνολντ, Κάτλεϊ, Κένετι, Χουντ, Καρπέντερ, Βίνε (82’ Πολκινγκόρν), Ράσο (85’ Σιντιάκ), Γκόρι, Κούνεϊ-Κρος, Φούρντ, Βαν Έγκμοντ

Νιγηρία (Ράντι Βάλντρουμ): Ναντοζί, Πλούμπτρε (76’ Ογκμπόνα), Οχάλε, Ντεμεχίν, Αλοζί, Πεΐν, Ουτσέιμπε, Κανού (63’ Οσοάλα), Ατζιμπάντε, Αγίντε (76’ Ετσεγκίνι), Ονουμόνου (63’ Οκορόνκβο)

Έτσι, μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής, η βαθμολογία στον 2ο όμιλο είναι:

1. Νιγηρία 4 (3-2)
2. Καναδάς 4 (2-1)
3. Αυστραλία 3 (3-3)
4. Ιρλανδία 0 (1-3)