Παγκόσμιο κύπελλο Γυναικών: “Πεντάρα” της Ισπανίας και πρόκριση (hls)

Άνετη νίκη της Ισπανίας και πρόκριση.

Η Ισπανία νίκησε με 5-0 τη Ζάμπια στο Όκλαντ για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Στο 9ο λεπτό, μετά από κυκλοφορία της μπάλας, η Τερέσα Αμπεγέιρα με μακρινό σουτ έκανε το 1-0.

Ενώ στο 13’, μετά από ατομική ενέργεια της Πουτέγιας και σέντρα, η Τζένιφερ Ερμόσο έκανε με κοντινή κεφαλιά το 2-0.

Στο 69’ η Άλμπα Ρεδόνδο, πήρε τη μπάλα, ντρίπλαρε και την τερματοφύλακα και πλάσαρε για το 3-0, σκοράροντας το πρώτο της γκολ σε Μουντιάλ.

Ενώ στο 70’ σε φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στην Ερμόσο που με κοντινό πλασέ έκανε το 4-0.

Μάλιστα, για την Ερμόσο ήταν η 100ή συμμετοχή της με τη «φόρια ρόχα» και με τα δύο γκολ που σημείωσε έφτασε τα 50.

Και στο 85’ η Ρεδόνδο έκανε το τελικό 5-0.

Έτσι, η Ισπανία έφτασε τους 6 βαθμούς και εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκρισή της στα νοκ άουτ της διοργάνωσης. Την τελευταία αγωνιστική θα παίξει με την Ιαπωνία που επίσης έχει 6 βαθμούς (νίκησε νωρίτερα την Κόστα Ρίκα), σε ένα ματς που θα κρίνει την 1η και τη 2η θέση του ομίλου. Στους «16» ο 3ος όμιλος διασταυρώνεται με τον 1ο.

Ισπανία (Χόρχε Βίλδα): Ροντρίγκες, Μπατγιέ (46’ Ερνάντες), Αντρές, Καρμόνα, Αμπεγέιρα, Μπονμάτι (61’ Γκερέρο), Πουτέγιας (46’ Ρεδόνδο), Κάλντεντεϊ (83’ Ντελ Καστίγιο), Ερμόσο, Παραγιουέλο (46’ Ναβάρο)

Ζάμπια (Μπρους Μουάπε): Σακάλα, Μουέμπα (76’ Πίρι), Μπελεμού, Τέμπο, Μουσέσα, Μπάντα, Κατόνγκο (76’ Λουμπάτζι), Λούνγκου, Μπάντα (37’ Βιλόμπε), Κουντανάντζι, Μαπέπα (37’ Τσιτούντου)