Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Προκρίθηκε η Σουηδία με “πεντάρα” επί της Ιταλίας (hls)

Στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών βρίσκεται η Σουηδία μετά τη νίκη της επί της Ιταλίας.

Η Σουηδία νίκησε με 5-0 την Ιταλία στην Ουέλινγκτον για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών και προκρίθηκε μαθηματικά στη φάση των «16».

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Σουηδία πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων. Στο 39’ μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, η Αμάντα Ίλεστεντ με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 44’, πάλι με εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, η Φριντολίνα Ρόλφε με κοντινή προβολή το 2-0.

Ενώ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 45’+1’, οι Σουηδέζες κυκλοφόρησαν τη μπάλα, έφτασε στην Στίνα Μπλακστένιους, που με πλασέ από κοντά έκανε το 3-0.

Στο 50’ ήρθε το τέταρτο γκολ. Ξανά μετά από κόρνερ από δεξιά, η Ίλεστεντ με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της τέρμα και έκανε το 4-0.

Και τέλος, στο 90’+6’ η νεοεισελθούσα Μπλόμκβιστ, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για το τελικό 5-0.

Η Σουηδία έφτασε τους 6 βαθμούς και προκρίθηκε μαθηματικά στη φάση των «16». Ενώ η Ιταλία έμεινε στους 3 και θα παίξει την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική.

Μάλιστα, η ομάδα της Σκανδιναβίας είναι αήττητη σε φάση ομίλων εναντίον ομάδων εκτός ΗΠΑ από το 1999.

Σουηδία (Πέτερ Γκέραρντσον): Μούσοβιτς, Άντερσον, Έρικσον, Ίλεστεντ, Μπιορν, Ασλάνι (62’ Γιανόγκι), Άνγκελνταλ, Ρόλφε (62’ Σάουχ), Κάνεριντ (75’ Γιάκομπσον), Ρούμπενσον (75’ Σέγκερ), Μπλακστένιους (80’ Μπλόκμβιστ)

Ιταλία (Μιλένα Μπερτολίνι): Ντουράντε, Ντι Γκουλιέλμο (59’ Λεντσίνι), Λινάρι, Μποατίν, Σαλβάι, Τζιουλιάνο, Καντόρε, Μπονανσέα (59’ Σερτουρίνι), Ντραγκόνι (59’ Γκρέγκι), Καρούζο (71’ Τσερνόια), Μπεκάρι (75’ Γκιαντσίντι)