Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Σόκαρε τη Γερμανία η Κολομβία (hls)

Μεγάλη νίκη της Κολομβίας με τη Λίντα Καϊσέδο και buzzer beater της Μανουέλα Βανέγκας.

Η Κολομβία πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Γερμανίας με 2-1στο Σίδνεϊ για την 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου.

Στο ματς που ολοκλήρωσε τη 2η αγωνιστική, η Κολομβία έφτασε τους 6 βαθμούς και είναι με το… ενάμισι πόδι στους «16» (δεν έχει προκριθεί μαθηματικά καθώς παίζει την 3η αγωνιστική με το Μαρόκο που έχει 3 βαθμούς, και το κριτήριο της FIFA είναι η διαφορά τερμάτων. Βέβαια στην προκειμένη περίπτωση είναι σχεδόν… αδύνατο να καλυφθεί).

Από την άλλη η Γερμανία μένει στους 3 και θα παίξει την πρόκρισή της με τη Νότια Κορέα που είναι στους μηδέν.

Η Κολομβία προηγήθηκε στο 52’ με εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση της Λίντα Καϊσέδο.

Η 18χρονη Κολομβιανή μέσος γράφει τη δική της ανθρώπινη ιστορία, καθώς στα 15 της διαγνώστηκε με καρκίνο, από τον οποίο θεραπεύθηκε, ενώ πριν από δύο ημέρες κατά τη διάρκεια της προπόνησης είχε λιποθυμικό επεισόδιο. Ωστόσο, όπως αποδείχθηκε, αυτό οφειλόταν σε κρίση πανικού και δεν ήταν κάτι σοβαρό. Αυτό, όχι απλά δεν την εμπόδισε να ξεκινήσει βασική, αλλά σκόραρε κιόλας ένα από τα πιο ωραία γκολ που έχουν μπει στη φετινή διοργάνωση. Ενώ η ίδια έκανε το «2 στα 2», μιας και είχε σκοράρει και στο ματς κόντρα στη Νότια Κορέα.

Η Γερμανία κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 89’ μετά από ωραία ανάπτυξη, η μπάλα έφτασε στην Όμπερντορφ, που πήγε να περάσει την Πέρες, με την Κολομβιανή τερματοφύλακα να την ανατρέπει. Η διαιτήτρια Μπόρχας έδωσε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ η Αλεσάντρα Ποπ.

Αλλά η Κολομβία δεν είχε πει την τελευταία της «κουβέντα» και με… «buzzer beater» έφτασε σε μια μεγάλη νίκη. Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από κόρνερ από δεξιά, η Μανουέλα Βανέγκας σηκώθηκε και έπιασε δυνατή κεφαλιά που νίκησε τη Φρομς για το 2-1.

Γερμανία (Μαρτίνα Βος-Τέκλεμπουργκ): Φρομς, Χάγκελ, Χέντριχ, Χουτ, Ντόρσουν (46’ Νέσκεν), Όμπερντορφ, Ντέμπριτζ, Μπούελ (76’ Ανιόμι), Μαγκούλ (67’ Σούλερ), Μπραντ, Ποπ

Κολομβία (Άντζελο Μαρσίλια): Πέρες, Βανέγκας, Ν. Αρίας, Κ. Αρίας, Καραμπάλι, Μπεντόγια-Ντουράνγκο, Μοντόγια (67’ Οσπίνα Γκαρσία), Αντράντε (54’ Σάντος), Καϊσέδο (90’+6’ Ρεστέπερο), Ραμίρες, Ούσμε