Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Στο “μηδέν” Νιγηρία και Καναδάς (hls)

“Λευκή” ισοπαλία για Νιγηρία και Καναδά στην 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Στο 0-0 έμειναν Νιγηρία και Καναδάς στη Μελβούρνη για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023.

Σε έναν αγώνα με λίγες ευκαιρίες, στο 50ό λεπτό, η Φινλανδή διαιτήτρια Λίνα Λεχτοβάρα καταλόγισε πέναλτι για τον Καναδά.

Το εκτέλεσε η Κριστίν Σινκλέρ, όμως το απέκρουσε η Σιαμάκα Ναντοζί.

Στο 90’+8’ οι Νιγηριανές έμειναν με 10 παίκτριες, λόγω αποβολής της Αμπιοντούν.

Νιγηρία (Ραντί Βάλντρουμ): Ναντοζί, Πλουμπτρέ, Οχάλε, Ντεμέιν, Αλοζί, Πεΐν, Ουσεΐμπε, Αμπιοντούν, Ονουμόνου (85’ Οκορόνκουο), Οσοάλα (90’+1’ Εσεγκίνι), Ορντέγκα (73’ Κανού)

Καναδάς (Μπέβερλι Πρίστμαν): Σέρινταν, Μπιουκάναν, Ριβιέρ (71’ Τσάπμαν), Κουίν, Ρόουζ (46’ Λακάς), Γκρόσο (82’ Πρινς), Σινκλέρ (71’ Σμιντ), Λεόν (64’ Βιένς), Χουιτέμα