Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Βραζιλιάνικη… πανδαισία και νίκη επί του Παναμά (hls)

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, η Βραζιλία πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναμά – Έγραψε ιστορία η Μάρτα.

Η Βραζιλία νίκησε με 4-0 τον Παναμά στην Αδελαΐδα για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Αυτό το ματς ήταν ιστορικό για τη Μάρτα, καθώς με την είσοδό της στο 75ο λεπτό, έγινε η πρώτη παίκτρια που συμμετέχει σε έξι Παγκόσμια Κύπελλα (από το 2003)!

Η Βραζιλιάνες προηγήθηκαν στο 19’ με κεφαλιά της Άρι Μπόρχες.

Ενώ η ίδια στο 39’ πέτυχε το 2-0 για τη «σελεσάο».

Στο 48’ μετά από εξαιρετική επίθεση της Βραζιλίας, η Μπόρχες «άδειασε» την άμυνα του Παναμά, έδωσε με τακουνάκι στη Ζανεράτο και εκείνη με πλασέ έκανε το 3-0, με ένα πολύ ωραίο γκολ.

Και στο 70’ η Μπόρχες πέτυχε το 4-0, κάνοντας χατ-τρικ.

Βραζιλία (Πία Μαριάνε Σουντάτζε): Λετίσια, Αντονία (59’ Μπρουνίνια), Ραφαέλε, Ταμίρες, Λαουρέν, Λουάνα (75’ Ντούντα Σαμπάιο), Αντριάνα, Μπόρχες (75’ Μάρτα), Κερολίν, Ντεμπίνια (59’ Γκεΐσε), Ζανεράτο (59’ Νούνιες)

Παναμάς (Ιγκνάσιο Κιντάνα): Μπέιλεϊ, Γιαέν (46’ Νάτις), Καστίγιο, Πινσόν, Βάργκας (83’ Μοντενέγκρο), Μπάλτριπ-Ρέγιες, Γκονζάλες, Κοξ (79’ Λ. Σεντένο), Μιλς (53’ Ε. Σεντένο), Κιντέρο (65’ Σαλαζάρ), Ρίλεϊ (53’ Τάνερ)