Παγκόσμιο Κύπελλο Κ20: Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη σήκωσε το πρώτο τρόπαιο της ιστορία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κ20

Η Ουρουγουάη νίκησε την Ιταλία με 1-0 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» της Λα Πλάτα και κατέκτησε το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο Κ20 στην ιστορία της!

Η «σελέστε» ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στον τίτλο, χάρις στο γκολ του Λουτσιάνο Ροντρίγκες στο 86’. Μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας στην περιοχή της Ιταλίας, ο 19χρονος επιθετικός με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ιταλό τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του αγώνα

Η Ουρουγουάη είχε χάσει τους τελικούς του τουρνουά το 1997 και το 2013, αλλά σήμερα έβαλε τέλος και πανηγύρισε για πρώτη φορά το τρόπαιο στους Κ20. Επίσης, η Βραζιλία ήταν η τελευταία νικήτρια από τη Λατινική Αμερική που κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Κ20 το 2011.

Μετά την Αργεντινή στους άντρες που πήρε το Μουντιάλ και τη «σελέστε» που πανηγύρισε στους “μικρούς”, άφησαν εκτός κατακτήσεων τις ευρωπαϊκές χώρες που είχαν τα πρωτεία.

Τρίτη θέση για το Ισραήλ, στην 4η η Ν. Κορέα

Η ομάδα U20 του Ισραήλ ολοκλήρωσε την εξαιρετική της πορεία στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με νίκη 3-1 επί της Νότιας Κορέας, στο «μικρό τελικό» της διοργάνωσης και κατετάγη στην 3η θέση.

Στο «Estadio Unico Diego Armando Maradona» η ομάδα του Οφίρ Χαϊμ προηγήθηκε με τον Μπινιαμίν στο 19ο λεπτό, αλλά οι Ασιάτες «απάντησαν» γρήγορα με το πέναλτι του Λι Σέουνγκ-Βον στο 24΄.

Σε διάστημα 10 λεπτών στην επανάληψη οι Ισραηλινοί πέτυχαν άλλα δύο γκολ, το πρώτο στο 76΄ με τον Σενιόρ και το δεύτερο με τον Καλαϊλί στο 85΄, «κλειδώνοντας» τη νίκη και την 3η θέση του τουρνουά που διεξάγεται στην Αργεντινή.