Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στον τελικό η Παλμέιρας

Η πρώτη φιναλίστ στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων είναι η κάτοχος του Copa Libertadores, Παλμέιρας

H Παλμέιρας νίκησε με 2-0 την Αλ Αχλί στον πρώτο ημιτελικό που διεξήχθη στο Αμπου Ντάμπι

Η νικήτρια του Copa Libertadores περιμένει να μάθει την αντίπαλό της που θα προκύψει από τη νικήτρια του αγώνα της Τετάρτης (9/02) ανάμεσα στην Τσέλσι και στην Αλ Χιλάλ.

Οι Βραζιλιάνοι πήραν τη νίκη με τα γκολ των Βέιγκα (39΄) και Ντουντού (49΄). Η Αλ Αχλί τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Ασράφ στο 81ο λεπτό.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα έγραψε ιστορία για την Βραζιλία, αφού έγινε η χώρα με τις περισσότερες συμμετοχές στον τελικό της διοργάνωσης με εννέα, ξεπερνώντας την Ισπανία.

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο στις 12 Φεβρουαρίου.

Παλμέιρας: Ουέβερτον, Μάρκος Ρότσα, Γκόμες, Λουάν, Πικέρες, Ζε Ράφαελ (86’ Ατουέστα), Γκουστάβο Σκάρπα (87’ Μπρένο Λόπες), Βέιγα (79’ Ζάιλσον), Ντανίλο, Ντουντού (78’ Ουέσλεϊ Ριμπέιρο), Ρόνι (88’ Ντέιβερσον)

Αλ Αχλί: Λοτφί, Ασράφ, Μααλούλ, Ιμπραΐμ, Ράμπια (54’ Φατί), Ελ Σολεγιά (54’ Ραντουάν), Ανί, Καφσά, Ντιένγκ, Ελ Σαχάτ (54’ Σερίφ), Μοχάμεντ (74’ Σολιμάν)