Πάλεψε, αλλά υπέκυψε η Άουγκσμπουργκ

“Ζόρια” έβαλε για λίγο η Άουγκσμπουργκ απέναντι στην Λεβερκούζεν, αλλά δεν κράτησαν πολύ

Λεβερκούζεν και Άουγκσμπουργκ αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστική της Bundesliga, με το παιχνίδι να καταλήγει 3-1 υπέρ της ομάδας του Μποζ.

Έτσι οι “ασπιρίνες” περνούν πλέον στην 4η θέση, ενώ πιο κάτω στην 10η βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι.

Ο αγώνας

Μια ουσιαστική φάση είχε το πρώτο μέρος και αυτή ανήκε στην Λεβερκούζεν, η οποία άνοιξε το σκορ με τον Λούκας Αλάριο που ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι (16′). Παράλληλα ο Μποζ αναγκάστηκε να περάσει στο παιχνίδι τον Ντράγκοβιτς, αφού ο Μπέντερ αποχώρησε τραυματίας από το ματς.

Στην επανεκκίνηση όμως τα ηνία πήρε η φιλοξενούμενη, με το γκολ να έρχεται τελικά στο 51ο λεπτό από τον Καλιτζούρι που έκανε το 1-1. Λίγη ώρα αργότερα ο Μπέιλι ήταν αυτός που παρολίγον να βρει τέρμα, αν το σουτ του δεν κατέληγε δοκάρι (67′). Τελικά το 2-1 έφερε, περίπου 10 λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Αλάριο μες στην περιοχή. Το αποτελείωμα για την φιλοξενούμενη, έδωσε ο Ντιαμπί στο 90+4, δημιουργώντας το τελικό 3-1

Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Λ. Μπέντερ (Ντράγκοβιτς 36′), Σ. Μπέντερ, Ταπσόμπα, Σίνκχραφεν, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Αμίρι, Παλάσιος (Βιτς 70′), Ντιαμπί, Αλάριο (Μπελαραμπί 81′), Μπέιλι

Άουγκσμπουργκ: Γκίκιεβιτς, Φράμπεργκερ, Χάουελου, Ουντούοκαϊ, Ιάγκο, Κεντίρα (Ρίχτερ 82′), Αρμπολέδα, Χαν (Βάργκας 46′, Γκρέγκοριτς (Γιένσεν 46′), Καλιτζούρι, Νίντερλεχνερ (Στρόμπολερ 74′).