Πάλεψε και όλα για την πρόκριση στην Αθήνα

Η ΑΕΚ έκανε υπερπροσπάθεια, όμως ηττήθηκε με 71-67 από την γερμανική Μπάμπεργκ, στην εκτός έδρας αναμέτρηση των «8» του Basketball Champions League.

Η οικοδέσποινα του πρώτου ημιτελικού, η ομάδα του Νίκου Ζήση, έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ και πλέον όλα κριθούν στην ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ που η Ένωση καλείται να κερδίσει με διάφορα πάνω από τέσσερις πόντους.

Η ΑΕΚ διέγραψε το κάκιστο ξεκίνημα και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, έχοντας βασικούς πυλώνες τον Λαρεντζάκη με 12 πόντους και τον αρχηγό της Ντούσαν Σάκοτα με 15π. σε συνδυασμό την άριστη άμυνα του Σαντ Ρος και τον Θίοντορ που ήταν σε εξαιρετική φόρμα. Από την Μπάμπεργκ ο Αλεξάντερ ήταν αυτός που ξεχώρισε με 19 πόντους.

”Μελανό” σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Ματσιούλις μετά την άτσαλη προσγείωση του, χτύπησε τον αγκώνα του και διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

Πολύ κακό το ξεκίνημα της Ένωσης, που δεν είχε σκοράρει μετά από τρία λεπτά. Ο Αλεξάντερ σημείωσε 6 σερί πόντους γεγονός που ανάγκασε τον Μπιάνκι να καλέσει τάι μάουτ. Η ΑΕΚ άρχισε το παιχνίδι με 0/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 3 λάθη, ομως από το απόλυτο μηδέν στα τέλεια λεπτά έφερε το ματς στα μέτρα της. Οι ”κιτρινόμαυροι” έπαιζαν καλή άμυνα και δεν άφησαν τη Μπάμπεργκ να ξεφύγει στο σκορ. Ο Λαρεντζάκης και τα τρίποντα του Σαντ-Ρος (11-5) και του Θίοντορ στο τέλος της περιόδου (11-10), έφτασε το ματς στην διαφορά του ενός πόντου.

Η «Βασίλισσα» είχε εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας και το παιχνίδι είχε αρχίσει να γίνεται αρκετά σκληρό και για τους δυο. Η γερμανική ομάδα με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου είχαν ένα σερί 7-2 και έφτασε το σκορ 18-12. Η ομάδα του Λουκά Μπανκι βρήκε τα πατήματα της και με το τρίποντο του Σάκοτα στο 15’ έφερε το ματς στα ίσα 22-22. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν δύο που κρατούσαν την Ένωση ζωντανή. Η ανάπαυλα βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με +2 με σκορ 30-28 χάρη στις δύο ελεύθερες βολές του Λαρετζάκη.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα στο παρκέ και χάρη στα καλάθια του Σαντ Ρος κράτησε την διαφορά (34-36). Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της περιόδου η Ένωση έφυγε στο +6 (36-42) και έδειξε πως μπορεί να υπερασπιστεί σωστά την άμυνα της. Η ομάδα του Νίκου Ζήση δύο λεπτά πριν το τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 47-47, όμως οι «κιτρινόμαυροι» ολοκλήρωσαν την περίοδο με 49-50 χάρη στο εύστοχο τρίποντο του Σαντ-Ρος.

Μάχη σώμα με σώμα και ένα καλάθι διάφορα ήταν η τέταρτη περίοδο με την ΑΕΚ να προσπαθεί να χτίσει τη διαφορά που θα της επέτρεπε να διεκδικήσει την πρόκριση μέχρι το τέλος και να έχει το πάνω χέρι στην επαναληπτική του ΟΑΚΑ. Η Μπάμπεργκ μέσα σε ένα λεπτό ξέφυγε και έφτασε την διαφορά στο +9 με σκορ 67-58 στο 36’. Δύο λεπτά πριν την λήξη το τρίποντο του Θίοντορ μείωσε την διαφορά στους 6 και το σκορ σε 69-63, ενώ ο ίδιος πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 71-67 με την διαφορά στους τέσσερις πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-10, 28-30, 49-50, 71-67, 71-67

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Περέγκο):Αλεξάντερ 19 (8/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ολίντε 6 (2), Ράις 7 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χέκμαν 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζήσης 4 (5 ασίστ), Στάκι, Τέιλορ 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χίκμαν 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρούμπιτ 12 (6/7 δίποντα), Σμιντ.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 15 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρίφιν, Χάντερ 12 (5/13 δίποντα), Ματσιούλις 2, Λαρεντζάκης 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Θίοντορ 14 (3/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τζέιμς 2, Τσαλμπούρης.