Πάλι καλά έχει Σον η Τότεναμ

Για την 26η αγωνιστική της Premier League, η Τότεναμ έφυγε με τη νίκη από το “Villa Park”, επικρατώντας της Άστον Βίλα με 3-2. Καμία ομάδα δεν υπερίσχυσε, κάθε ομάδα είχε τα δικά της διαστήματα και ήρθε στο τέλος ο Ένγκελς να κρίνει, ουσιαστικά, την αναμέτρηση και να δώσει το τρίποντο στους Σπερς. Θετικοί και αρνητικοί πρωταγωνιστές ταυτόχρονα ήταν οι δύο Βέλγοι στόπερ, Αλντεβάιρελντ και Ένγκελς. Ο πρώτος πέτυχε γκολ και αυτογκόλ ενώ ο παίκτης της Βίλα σκόραρε αλλά έκανε πέναλτι και τραγικό λάθος.

Η Τότεναμ ανέβηκε στην 5η θέση με 40 βαθμούς ενώ η Βίλα έμεινε στη 17η θέση με 25 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Αλντεβάιρελντ για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 9’ αλλά αυτός στο 27’ και ο Σον στο 45+2’ έδωσαν προβάδισμα στους Λονδρέζους. Ο Ένγκελς ισοφάρισε στο 54’ και ήρθε στο 90+4’ ο Σον να δώσει τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους.

Αγώνας:

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Τότεναμ να έχει κάνει την ανατροπή, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Αρκετές οι φάσεις στις δύο εστίες και πρόσωπο αυτού του 45λεπτου ο Αλντεβάιρελντ με δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Η Βίλα φάνηκε να πατάει καλύτερα αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε.

Ο Αλντεβάιρελντ νίκησε τον συμπαίκτη του, Γιορίς, στο 9’. Ο Ελ-Γκάζι είχε τη κατοχή της μπάλας στα δεξιά, σέντραρε, αυτή βρήκε λίγο στον Ντάβιες και στη μάχη του Αλντεβάιρελντ με τον Σαμάτα, ο Βέλγος την έστειλε, άθελα του, στα δίχτυα της ομάδας του (1-0).

Στο 15’ ο Κόνσα σταμάτησε σε θέση «βολής» τον Άλι μετά από πάσα του Λούκας από αντεπίθεση.

Ο Γκρίλις πέρασε τον Αλντεβάιρελντ, βρήκε τον Λουίζ στη μικρή περιοχή αλλά τον πρόλαβε ο Ντάβιες στο 19’.

Ο Αλντεβάιρελντ ισοφάρισε στο 27’. Ήταν η στιγμή που βρήκε τα σωστά δίχτυα και με τι τρόπο. Το κόρνερ του Σον είχε στόχο τον Ντάιερ αλλά δεν τον βρήκε ποτέ, η μπάλα κόντραρε στον Ντρίνκγουοτερ, και ο Βέλγος στόπερ, χωρίς να βλέπει εστία, νίκησε κατά κράτος τον Ρέινα (1-1).

Ο Σον έδωσε προβάδισμα στους “Πετεινούς” στο 45+2’. Ο Μπέργκβαϊν έτρεξε στην αντεπίθεση, ο Ένγκελς τον πρόλαβε στη περιοχή αλλά τον ανέτρεψε. Ο Σον ανέλαβε την εκτέλεση, ο Ρέινα τον νίκησε, αρχικά, αλλά ο Νοτιοκορεάτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-2).

Το δεύτερο μέρος ολοκληρώθηκε με νικήτρια την Τότεναμ, ίσως δίκαια, αλλά το παιχνίδι κύλησε έτσι όπου όποια ομάδα κέρδιζε, δεν θα υπήρχε έκπληξη. Πολλές εναλλαγές στον έλεγχο του αγωνιστικού χώρου, οι παίκτες του Μουρίνιο ήταν καλύτεροι στα τελευταία λεπτά και βρήκαν το γκολ, από το «παιδαριώδες» λάθος του Ένγκελς.

Ο Ελ-Γκάζι στο 53’ έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Γιορίς μετά από πάσα με το στήθος από τον Σαμάτα.

Ο Ένγκελς έφερε το ματς στα ίσα στο 54’. Ο Γκρίλις σέντραρε από κόρνερ και ο Ένγκελς νίκησε τους πάντες για το 2-2.

Ο Νακάμπα έκανε σωτήρια επέμβαση στο γυριστό που έκανε ο Μπέργκβαϊν μετά από απόκρουση σε γύρισμα του Οριέ στο 70’.

Ο Άλι έχασε πολύ σημαντική ευκαιρία στο 73’ καθώς βγήκε τετ α τετ με τον Ρέινα αλλά άργησε αρκετά και τον σταμάτησαν ο Κόνσα και ο Ισπανός κίπερ.

Ο Λούκας πήρε την κεφαλιά στο 84’ αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Ρέινα απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Σον μέσα από την περιοχή στο 85’.

Από το κόρνερ στο 86’, ο Σον εκτέλεσε ξανά και νικήθηκε πάλι από τον Ρέινα.

Ο Σον πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του Μουρίνιο στο 90+4’. Από ένα διώξιμο της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Ένγκελς έκανε τρομερό λάθος με τη μπάλα να περνάει από κάτω του και ο Σον έφυγε ολομόναχος στην αντεπίθεση και δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Ρέινα (2-3).

Κίτρινες: Γκίλμπερτ (86’), Νακάμπα (90+2’)

Άστον Βίλα (Σμιθ): Ρέινα, Χάουσε, Κόνσα, Ένγκελς, Τάργκετ, Λουίζ, Ντρίνκγουοτερ (60’ Νακάμπα), Γκίλμπερτ, Γκρίλις, Σαμάτα (83’ Μπαστόν), Ελ-Γκάζι (70’ Τρεζεγκέ)

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Ντάβιες, Αλντεβάιρελντ, Σάντσεζ, Οριέ, Ντάιερ (60’ Λο Σέλσο), Βινκς, Μπέργκβαϊν, Άλι (83’ Φερνάντες), Λούκας, Σον