Πάλη: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης

Στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης

Στο πάνθεον της ιστορίας της ελληνικής πάλης είναι ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 79κ. Ελευθέρας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών που διεξάγεται στην Ουγγαρία. Ο Έλληνας αθλητής επικράτησε με νίκη 7-6 επί του Ασφάρ Ασίροφ στον μεγάλο τελικό.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε κάτι που δεν έχει πετύχει κανείς άλλος. Μέσα σε λίγες ημέρες στέφθηκε πρωταθλητής Ανδρών και u23. Μάλιστα έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής που αγωνίστηκε σε τελικό μετά από 18 χρόνια και ήταν το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στους άνδρες μετά από 14 χρόνια.

Στον τελικό μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο λεπτό «διάβασε» τον Αζέρο και στη συνέχεια με την εκρηκτικότητα και την ικανότητα της μετάβασης από την θέση άμυνας στη θέση επίθεσης που τον διακρίνει κέρδισε τέσσερις γρήγορους πόντους και προηγήθηκε 4-0. Με ακόμα ένα πόντο, καθώς έβγαλε εκτός τον αντίπαλο του έφτασε σε διαφορά ασφαλείας (5-0) και με ένα λεπτό να απομένει προσπάθησε να «παίξει» με τον χρόνο.

Ο Αζέρος αντεπιτέθηκε, ωστόσο ο Κουγιουμτσίδης έδειξε τις μεγάλες ικανότητές του και στο αμυντικό παιχνίδι και κατάφερε μέχρι το τέλος να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ. Να σημειωθεί ότι με τη λήξη του αγώνα οι Αζέροι έκαναν ένσταση, ωστόσο οι κριτές έδωσαν από δύο πόντους στους δύο αθλητές και στην ουσία έχρισαν και με τη… βούλα πρωταθλητή Ευρώπης τον Έλληνα αθλητή.

Στο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης ο Κουγιουμτσίδης κατέβηκε με κεκτημένη ταχύτητα από το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό U23.

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης ξεδίπλωσε το ταλέντο του για ακόμα μία φορά και έκανε την Ευρώπη να παραμιλάει για τις ατελείωτες δυνατότητές του και το μέλλον που έχει μπροστά του, καθώς είναι μόλις 20 ετών.

Μετά και από αυτή την τεράστια επιτυχία ο Έλληνας πρωταθλητής κάνει άλμα τριών θέσεων και φτάνει στην τέταρτη θέση της Παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία του.