Παλικαρίσια ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία

Ο ΠΑΣ Λαμία ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με σκορ 1-0 στη Λαμία, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ.

O ΠΑΟΚ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 64΄ με την αποβολή του Κάνιας, με δεύτερη κίτρινη κάρτα), κατάφερε να αποδράσει με το «διπλό», με σκόρερ για την ομάδα του ΠΑΟΚ, τον Βαρέλα.

Αυτό ήταν το 11ο «τρίποντο» του δικεφαλου σε 12 ματς και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στη Super League με μόλις μία ισοπαλία, ενώ διατήρει και την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος (4 γκολ έχει δεχτεί).

O αγώνας:

Πολύ δυνατά ξεκίνησε στο ματς η γηπεδούχος. Στο δεύτερο κιόλας λεπτό ο Μπαράλες έστειλε με κεφαλιά την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 11ο λεπτό, στο σουτ του Επστάιν, η μπάλα βρήκε το σουτ στο χέρι του Βιεϊρίνια, χωρίς όμως ο διαιτητής να δίνει το πέναλτυ.

Στο 23ο λεπτό του αγώνα ο Κάνιας με ωραια ατομική ενέργεια, πάσαρε στον Πρίγιοβιτς, όμως ο Σέρβος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Σαράνοφ.

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο 35ο λεπτό με το πλασέ του Μπίσεσβαρ να περνάει λίγο άουτ.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου η Λαμία κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο, το οποίο εκτέλεσε εξαιρετικά ο Μπερτόλιο, αλλά ο Πασχαλάκης υπερασπίστηκε την εστία του και το ημίχρονο έληξε 0-0.

Πιο απειλητικά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48ο λεπτό του αγώνα ο Πρίγιοβιτς έκανε την κεφαλιά αλλά ο Σαράνοφ έσωσε.

Η Λαμία στο 51ο λεπτό προσπάθησε να ανοίξει το σκορ με τον Επστάιν να στέλνει την μπάλα στα πόδια του Πασχαλάκη.

Αμέσως μετά ο Πέλκας εκτέλεσε το φάουλ και ο Βαρέλα με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του ΠΑΟΚ, κάνοντας το 0-1.

Η Λαμία βγήκε μπροστά και άρχιζε να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 63ο λεπτό του ματς, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Κάνιας, ο οποίος βρήκε με το χέρι του, το πρόσωπο του Δημούτσου.

Στο 83ο λεπτό του αγώνα ο Σαράνοφ έκανε φοβερή επέμβαση στο σουτ του Λημνιού.

Ρόμανιτς και Μπαράλες προσπαθούσαν απελπισμένα να βρουν το γκολ για την ομάδα της Λαμίας, όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Συνέχιζε να πιέζει πολύ ο ΠΑΣ Λαμία στα τελευταία λεπτά του αγώνα , με τον διαιτητή να δίνει 6 λεπτά επιπλέον χρόνο στο παιχνίδι , αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει νικητής με 0-1.

Κίτρινες: Μπαράλες – Κάνιας, Βαρέλα

Κόκκινες: Κάνιας (63΄ δεύτερη κίτρινη κάρτα)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος) : Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα ( 68′ Ρόμανιτς), Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Μπλάζιτς(75′ Βάντερσον), Μπερτόλιο, Καραμάνος, Επστάιν( 85′ Μαστούρ), Μπαράλες

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας( 72′ Άκπομ), Λημνιός, Μπίσεσβαρ( 53′ Ουάρντα), Πρίγιοβιτς( 64′ Βερνμπλουμ)