Παναιτωλικός-ΑΕΚ: Επέστρεψε στις νίκες η Ένωση

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ κόντρα στον Παναιτωλικό. «Φύλακας άγγελος» ο Στάνκοβιτς για την Ένωση.

Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας με 1-3 του Παναιτωλικού, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Λιβάι Γκαρσία (13’), Βράνιες (26’) και Τσούμπερ (83’) τα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους», μείωσε προσωρινά ο Βέργος (58’) που είχε και προσπάθεια στο δοκάρι.

Στο πρώτο μέρος ή Ένωση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, και είχε διάθεση να πιέσει. Οι φιλοξενούμενοι έκγλωβισαν στην εστία του τους γηπεδούχους. Η συνεχόμενη πίεση απέφερε καρπούς στο 13′, με δράστη τον Γκαρσία έπειτα από την σέντρα του Μοχαμαντί. Μετά το γκολ οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν την καθολική κυριαρχία της μπάλας.

Στο 21′ το συρτό σουτ του Τσούμπερ κόντραρε και πέρασε εκτός γηπέδου. Στο 26′ ήρθε το 2-0 από την κεφαλιά του Βράνιες ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου. Στην συνέχεια του αγώνα οι Αγρινιώτες πήραν μέτρα στο αγωνιστικό χώρο, κατάφερνοντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις, αλλά εκεί βρήκε τον Στάνκοβιτς που είχε κατεβάσει τα ρολά. Ο Αυστριακός τερματοφύλακας πραγματοποίησε πολλαπλές αποκρούσεις λίγο πριν το τέλος. Για τον Παναιτωλικό αυτοί που έκαναν αισθητή την παρουσία τους ήταν οι Μεντόσα και Βργκοτς στο 39′ και στο 40′ αντίστοιχα.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε βελτιωμένος και μείωσε στο 58′ με τον Βέργο. Το 1-2 αναπτέρωσε τις ελπίδες για τον Παναιτωλικό, ο οποίος πίεσε για την ισοφάριση. Χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 78′ ο Στάνκοβιτς έκανε άλλη μία καθοριστική επέμβαση σε κεφαλιά του Κορνέλιους.

Η Ένωση βρήκε και τρίτο γκολ στο 83′ με τον Τσούμπερ να νικά τον Μελίσσα, πριν το γκολ προηγήθηκε η προσπάθεια του Βέργου στις καθυστερήσεις η μπάλα όμως σταμάτησε στο δοκάρι.

Κίτρινες: Μεντόσα, Κορνέλιους – Σιμόες, Λε Ταλέκ

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ροντρίγκεζ (46’ Μελίσσας), Αντούνες (74’ Αποστολάκης), Βργκοτς, Βαρόνε, Λούι (86’ Μόρσεϊ), Βέργος, Ντίαζ, Κορνέλιους, Ντουάρτε (74’ Ζεστέντ), Φλόρες, Μεντόσα (41’ Μπαρμπόσα).

ΑΕΚ (Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί, Σιμόες (67’ Σιμάνσκι), Λε Ταλέκ (84’ Σάκχοφ), Μάνταλος (76’ Χατζισαφί), Γκαρσία (84’ Σβάρνας), Αραούχο (75’ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ.