Παναιτωλικός-ΑΕΚ: Σπουδαία νίκη εντός έδρας για τους Αγρινιώτες

Νίκησε ο Παναιτωλικός την ΑΕΚ στο Αγρίνιο και της έσπασε το αήττητο στο πρωτάθλημα

Για την 7η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός νίκησε στο Αγρίνιο με 1-0 την ΑΕΚ.

To μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Λουίς στο 77ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη οι Αγρινιώτες έσπασαν το αήττητο στο πρωτάθλημα της Ένωσης.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, από την πλευρά του ο Παναιτωλικός στέκονταν αρκετά καλά στο αγωνιστικό χώρο.

Οι κιτρινόμαυροι όσο περνούσαν τα λεπτά , είχαν αρκετές επισκέψεις στα καρέ του Τσάβεζ.

Στο 8′ ο Πινέδα αστόχησε, στο 13′ απάντησε ο Παναιτωλικός με την ευκαιρία του Λιαβα ο Στρακόσα μπλοκάρε.

Στο 25′ ο Περέϊρα προσπάθησε να κάνει την ζημιά αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Αλμέιδα στο 43′ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ με τον Ρότα αλλά ο Παντελάκης έσωσε την ομάδα του.

Προς το τέλος του αγώνα ο Παναιτωλικός προσπάθησε με τον Ντίας το σουτ του ήταν άστοχο.
Το 0-0 συνόδεψε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε δυναμικά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο 48′ τον Στρακόσα με το σουτ του Λομόνακο, ο Αλβανός πορτιέρο ήταν σε ετοιμότητα.

Λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε με τον Πινέδα η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην συνέχεια η Ένωση έχασε τεράστια ευκαιρία με το Πιέρο ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν κατόρθωσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το σύνολο του Γιάννη Πετράκη κατά την διάρκεια του Β’ μέρος ανέβασε στροφές με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ στο 73′ με τον Λουίς έπειτα από την πάσα του Μαυρία.

Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Λουίς στο 77′.

Στο 81′ η ΑΕΚ προσπάθησε με τον Γκαρσία που στάθηκε άτυχος.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον Παναιτωλικό παίρνει νίκη ανάσα.

Κίτρινες: Στάγιτς, Σιέλης, Πέρες, Μπακάκης – Πιερό, Περέιρα, Πινέδα, Αμραμπατ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας (90’+1 Μπακάκης), Νικολάου (59′ Λουίς), Πέρες, Λιάβας, Μπουζούκης (58′ Ρόα), Ντίας (71′ Μπελεβώνης), Λομόνακο (71′ Μαϊντεβατς)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Ρότα (75′ Αμραμπατ), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος (75′ Χατζισαφί), Σιμάνσκι (65′ Λιούμπιτσιτς), Περέιρα, Κοϊτά, Ελίασον (65′ Γκαρσία), Πινέδα (75′ Γκατσίνοβιτς), Πιερό