Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης: Δεν ήταν αρκετό το γκολ του Λομόνακο για την νίκη

Τρίτο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα για τον Παναιτωλικό.

Για την  5η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος,  ο Παναιτωλικός έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης του Κλοντ Μακελελέ που έκανε ντεμπούτο .

Στο πρώτο μέρος οι «Αρκάδες» πατούσαν καλύτερα καθώς στο 19΄ ο Χουχούμης με «οβίδα» έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και στο 28΄ ο Γιαμπλόνσκι πλάσαρε από κοντά για  το 0-1. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς στο 35’ ο Λομόνακο έκανε το 1-1. Στην επανάληψη η ομάδα του Γιάννη Πετράκη βελτιώθηκε και ανέβασε το ποσοστό κατοχής της μπάλας. Στο 56’ ο Τορεχόν  γύρισε στον Λομόνακο αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε.

Αυτή ήταν και η μοναδική φάση που δημιουργήθηκε από την ώρα της ισοφάρισης και μέχρι το 70΄ όταν η αριθμητική ισορροπία διαταράχθηκε.

Ο Τριανταφυλλόπουλος έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Μπελεβώνη και τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη μετά από παρέμβαση του VAR.  Με παίκτη παραπάνω ήταν μια χρυσή ευκαιρία για τους γηπεδούχους να πάρουν στους τρεις βαθμούς, αλλά δεν τα κατάφεραν παρόλο που ο Παναιτωλικός προς το τέλος του αγώνα πίεζε ασφυκτικά τον  Παπαδόπουλο .

Στο 81΄ ο Λιάβας με σουτ έξω από την περιοχή «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Μακελελέ κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα  που έμεινε έως το τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Μλάντεν, Λιάβας, Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες (90+1΄ Κοντούρης), Μπουζούκης (76΄ Μιγκέλ Λουϊς), Μπελεβώνης (76΄ Λαχούντ), Ντίας (64΄ Ρόα), Λομόνακο (76΄ Μάιντεβατς)

Αστέρας Τρίπολης (Κλοντ Μακελελέ): Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Ντέλι, Καστάνο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (87΄ Τζανδάρης), Μουνιόθ, Καλτσάς (87΄ Παλάσιος), Μπαρτόλο (71΄ Ρούμπεν Γκαρθία), Άνταμ (59΄ Αλάγκμπε), Κρέσπι