Παναιτωλικός-Ατρόμητος: O Καρέλης έδωσε τη νίκη στους Αγρινιώτες

Με γκολ του Καρέλη, ο Παναιτωλικός πήρε «χρυσό» τρίποντο επί του Ατρομήτου στο Αγρίνιο

Ο Παναιτωλικός επικράτησε 2-1 του Ατρομήτου στο Αγρίνιο, για την 15η αγωνιστική της Super League 1.

Τα τέρματα των Αγρινιωτών πέτυχαν ο Φλόρες στο 3′ με ωραίο γυριστό ψαλιδάκι και στο 78΄ ο Καρέλης. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά η ομάδα του Περιστερίου με τον Μαυρομμάτη στο 56′.

Πλέον ο Ατρόμητος έχει 9β και παραμένει στην προτελευταία θέση, ενώ ο Παναιτωλικός έφτασε τους 15β και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Παναιτωλικός με το… καλησπέρα άνοιξε το σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό. Μετά από διώξιμο με κεφαλιά της άμυνας του Ατρομήτου, ο Φλόρες έκανε το γυριστό ψαλιδάκι και νίκησε τον Πίριτς, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συνέλθουν από το γκολ, με τους Αγρινιώτες να κρατούν το αποτέλεσμα. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους έλειψαν οι μεγάλες φάσεις, με τις σκληρές μονομαχίες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Στο δεύτερο μέρος, οι Περιστεριώτες μπήκαν δυνατά, έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και στο βρήκαν στο 56′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπιριντόνοβιτς, ο Μαυρομμάτης με σουτ μέσα από την περιοχή, πέτυχε το 1-1.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και πίεσε τον Παναιτωλικό, μέχρι το 75ο λέπτο.

Στο 78′ οι Αγρινιώτες κατάφεραν και έκαναν το 2-1 με τον Καρέλη στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, με κεφαλιά μέσα στην περιοχή.

Δύο λεπτά αργότερα ο Καρέλης σημείωσε και τρίτο τέρμα, με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από εξέταση στο VAR, για χέρι που έκανε.

Στο 85′ ο Κορνίλιους έχασε μεγάλη ευκαιρία, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Μέχρι το τέλος πίεζε ο Ατρόμητος για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Παναιτωλικό να παίρνει τη νίκη με 2-1.

Κίτρινες: Χουχούμης, Αποστολάκης – Χατζηισαϊας, Ντένιτς

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Αντούνες (75′ Καρέλης), Φλόρες, Μπαρμπόσα (75′ Τσιγγάρας), Ντουάρτε (90+6′ Περέιρα), Μεντόσα (90+4′ Λούι), Βέργος

Ατρόμητος (Παράσχος): Πίριτς, Κιβρακίδης, Στρούγγης (46′ Σπιριντόνοβιτς), Χατζησαϊας, Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Χαρίσης (77′ Νάτσος), Σάλομον, Ντένιτς (87′ Τζαβίδας), Μπεντινέλι (77′ Βασιλαντωνόπουλος), Κουλούρης